ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa
Mistrovství světa v Barceloně

Bazénové disciplíny budou bez Phelpse, Češi mají finálové ambice

Velikost textu:

Barcelona - Musejí padat národní rekordy, aby české plavání uspělo na mistrovství světa, jehož bazénové soutěže začnou v Barceloně během dneška. V tuzemském týmu je osm mužů a pět žen, kteří nastoupí ve třiadvaceti disciplínách a třech štafetách. Na finále může pomýšlet zejména prsařka Petra Chocová, bez šance není znakařka Simona Baumrtová, ale medaile by byla senzace. Hvězdami šampionátu nejspíš budou Američané Ryan Lochte, Missy Franklinová.

Simona Baumrtová
Simona Baumrtová

Je to přesně deset let, co vybojovala dosud jedinou českou medaili z mistrovství světa v dlouhém bazénu znakařka Ilona Hlaváčková, která byla na sprinterské padesátce druhá. Baumrtová už překonala všechny její české rekordy, ale také světové plavání se za deset let posunulo.

"Když překonám národní rekordy, finále by mohlo vyjít. Medaili bych samozřejmě ráda, ale asi to letos ještě nebude," uznala Baumrtová, kterou čekají všechny znakařské tratě, ale soustředí se na olympijskou stovku a dvoustovku.

Naopak neolympijská padesátka prsa může být nejlepší česká disciplína na světovém šampionátu. Chocová letos vylepšila svůj národní rekord o více než půl sekundy a je aktuálně šestá na světě. "Sním o tom, ale to bych musela plavat hodně rychle," uznala šestadvacetiletá prsařka. "Každopádně finále je jasný cíl," prohlásila.

Celý tým se připravoval na soustředění v Pardubicích, do Barcelony odletěl v pátek. "Já osobně doufám, že nějaká umístění ve finále i v semifinále budou," řekl kouč reprezentace Vlastimil Perna.

Znakařka Simona Baumrtová, bronz z ME 2012 na 100 metrů:

Simona Baumrtová"V semifinále už jsem minule byla. Letošní forma naznačuje, že bych na finále mohla dosáhnout. Uvidíme, jak na tom budou ostatní holky. Většinou se mi daří v jedné z disciplín. V minulosti to byla na vrcholné akci padesátka znak, ale v poslední přípravě to směřovalo na dvoustovku."

Šanci dostat se mezi šestnáctku mají vedle Chocové a Baumrtové také polohovkářka Barbora Závadová, Martina Moravčíková na 200 metrů prsa či další prsař Petr Bartůněk.

"Koukal jsem do světových tabulek a jsem mírně optimistický, nikoliv přehnaně," prohlásil Perna. "Z těch tabulek se dá vycházet jen orientačně, protože na místě to může být jinak. U holek kromě Chocové se to pohybuje mezi dvanáctým a dvacátým místem redukovaného pořadí," řekl kouč.

Petra Chocová
Petra Chocová

Po olympiádě v Londýně ukončil kariéru Michael Phelps, v americkém týmu chybí mimo jiné i Rebecca Soniová, světové plavání tak bude hledat nové fenomény. Těmi by se mohli stát Lochte, který se slavným týmovým kolegou sváděl v Londýně těsné souboje, či Franklinová.

A osmnáctiletá plavkyně chce stejně jako Phelps nastoupit do osmi disciplín, což je o jednu více než v Londýně, kde získala čtyři zlata a bronz. Přihlášena je na 100 a 200 m volný způsob, všechny znakařské tratě a všechny tři štafety. Nikomu v historii se dosud nepodařilo vybojovat na MS osm zlatých medailí, to dokázal pouze Phelps na olympiádě v Pekingu 2008.

Ryan Lochte
Ryan Lochte

Lochte obhajuje z Šanghaje 2011 nejvíc medailí, kromě jiného čtyři zlata na kraulařské dvoustovce, 200 m znak a obou polohových tratích. Podle předpokladů budou sbírat medaile také jeho krajan Nathan Adrian, Australan James Magnussen, Číňan Sun Jang, Francouz Yannick Agnel či Jihoafričan Chad le Clos.

Phelps, majitel 26 titulů mistra světa a držitel osmnácti zlatých olympijských medailí, bude v hledišti olympijského areálu Palau St. Jordi jako divák.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.