ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Chocová považuje své zdravotní problémy za známku dobré formy

Velikost textu:

Praha - Zní to trochu jako paradox, ale plavkyně Petra Chocová v nadsázce považuje své zdravotní obtíže za předzvěst dobré formy. "Když mi nic není, tak mi to neplave, takže to je určitě známka formy," říká. Má za sebou operace obou ramen, v poslední době ji ničí zánět úponu a nerv v lokti, do toho se jí zkracují šlachy na prstech a v posledních týdnech ji trápí křeče. Přesto bude v Barceloně největší českou nadějí na finále, potichu se mluví i o medaili.

Česká plavkyně Petra Chocová na LOH v Londýně
Česká plavkyně Petra Chocová na LOH v Londýně

Už dlouho patří do české špičky, ale svůj talent zúročila naplno až v posledních letech a zejména loni, kdy se stala mistryní Evropy na 50 metrů prsa v krátkém i dlouhém bazénu. Zlom přišel před čtyřmi lety, kdy potkala přítele Mateje Kuchára, který se stal i jejím kondičním koučem a radí jí i se stravou. "Trénujeme jinak, musím na sebe dávat pozor. A nabrala jsem na síle tři kila," řekla Chocová. A do světové špičky jí pomohl předloni i psycholog.

Nyní je z Chocové vyrovnaný člověk, který nežije jen plaváním. "V životě jsou i jiné věci než jen plavat ode zdi ke zdi," říkává. A právě to je její devíza, stejně jako zkušenosti. "Jsem připravená, velmi spokojená, sezona jde zatím skvěle," podotkla Chocová, která během letošního roku vylepšila na sprinterské trati český rekord o propastných 58 setin. I na stovce se díky ní letos přepisovaly tabulky.

Její zdravotní problémy by však vydaly na knihu. Když jde spát, bere si dvě ortézy. Jednu na loket, druhou na dlaň. Moc se kvůli tomu často nevyspí. "Teď mě ještě trápí křeče - v tricepsech, nad kolenem a na vnitřní straně stehen. Myslela jsem, že tam snad ani nejde dostat křeč a ani to moc nejde protáhnout. Snad mě to nechytne ve finále v Barceloně," doufá.

Naposledy zlomila český rekord na nedávné univerziádě v Kazani, kde získala na padesátce stříbro. A proto i v Barceloně se bude soustředit na tuto trať, byť je neolympijská. "Je tam největší šance na finále a já sním i o medaili. Dávám si vždy velké cíle, malé se plní snadno," uvedla žena, která je aktuálně na této trati šestá ve světových tabulkách. Ale prý to neznamená, že stovka bude na druhé koleji. "Tam chci také překonat český rekord, a to nejen o setiny; když už, tak pořádně," smála se.

Po olympijských hrách v Londýně odešla z Prahy od trenéra Jaroslava Strnada, se kterým spolupracovala sedm let. I to byl nový impulz, který oživil její kariéru. A vidí před sebou i další šanci na prodloužení plaveckého života, byť zdravím značně omezeného. Mezinárodní federace totiž uvažují, že zařadí atraktivní sprinty do programu olympijských her v Riu 2016. "Už se mi moc dlouho takhle trýznit nechce, ale další olympiáda, to by byla výzva," uznala.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.