ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Petřikov těsně prohrál na MS boj o bronz

Velikost textu:
aktualizováno 28. 8. 2017 18:14

Budapešť – Pavel Petřikov skončil na mistrovství světa v judu pátý. Po skvělých výkonech postoupil až do semifinále, kde podlehl favorizovanému Japonci Naohisu Takatovi. Boj o bronz proti bývalému mistru světa Boldbátaru Ganbatovi z Mongolska ztratil až v posledních vteřinách. David Pulkrábek ve stejné aktegorii do 60 kg po nadějném vstupu podlehl soupeři ve druhém kole. Přímé přenosy sledujte na webu ctsport.cz.

Pavel Petřikov slaví postup do semifinále MS
Pavel Petřikov slaví postup do semifinále MS

"Před turnajem bych páté místo bral, ale teď převládá pocit, že medaile byla blízko. Ocením ho asi až zpětně. Teď je to spíše smutné," litoval Petřikov v rozhovoru pro Radiožurnál. "Měl jsem tu ženu, sestru, kamarády, otce na lavičce. Škoda, že jsem se jim neodvděčil tou medailí. Musím se teď dát zdravotně dohromady a pak si promyslet, co s kariérou dál," dodal.

V prvním kole Petřikov nejprve porazil Ukrajince Artěma Lesjuka na wazari v závěru. Ve druhém kole měl za soupeře favorizovaného Francisca Garrigose, kterého však dokázal zaskočit. Minutu a půl před koncem Petřikov světovou trojku zalomil na záda. Hned se přestal prát s vidinou, že jde o ipon, jenže rozhodčí ukázal jen wazari a duel nezastavil, čehož se Španěl snažil využít a Petřikova udržet na zemi. Po přezkoumání videa ale sudí rozhodnutí změnili a udělili českému reprezentantovi ipon.

"Trefil jsem to na jednu ze svých osobních technik, kterou hodně piluju. Jsem rád, že mi to proti němu vyšlo, protože to byl určitě jeden z adeptů na medaili. To mě nakoplo do dalších bojů," řekl Petřikov. 

V osmifinále se Petřikov trápil se světovou pětapadesátkou Moritzem Plafkou z Německa. Dostal dva tresty, jenže po 40 vteřinách prodloužení dokázal bodovat wazari a mohutně slavil postup.

přehrát video
Petřikov nestačil jen na bývalé šampiony a skončil na MS pátý

Ve čtvrtfinále měl Petřikov v boji se světovou osmnáctku Gusmanem Kyrgyzbajevem namále. Patnáct sekund před koncem to vypadalo, že Kazach provedl úspěšný chvat a zvítězí nejtěsnějším rozdílem, jenže po přezkumu bylo vše při starém a šlo se do prodloužení. V něm sesbíral Petřikov zbytky sil a soka porazil na ipon. "Byl to hodně těžký zápas. V únoru jsem s ním prohrál v Paříži. Má šikovný úchop a je to proti němu fyzicky dost náročné," popsal Petřikov.

Smolné boje o medaile

V semifinále už ale nestačil na mistra světa z roku 2013 a bronzového medailistu z olympijských her v Riu de Janeiro. Takatovi minutu a půl před koncem vyšel útok, získal wazari a už postup ubránil. "Semifinále bylo těžké. Japonec si držel svůj úchop a vůbec mě nepustil do hry. Ten si to pohlídal zkušeně," připustil judista z Hradce Králové. 

Smolně pro Petřikova skončil i duel o bronz proti Gambatovi. Vyrovnaný souboj rozhodl soupeř 20 vteřin před koncem útokem na wazari. Petřikov už neměl čas na odpověď a prohrál i třetí vzájemný duel. "Bylo to vyrovnané. Já si věřil, že ten chvat dám. Třikrát to těsně nevyšlo a napočtvrté on už na to čekal a okontroval mě. Ale kdybych to nezkusil, tak bych toho třeba litoval," dodal Petřikov.

Jednatřicetiletý Petřikov je na osmém MS a nejlépe dosud dopadl v roce 2009, kdy skončil na děleném sedmém místě. Po osmi letech dokázal své maximum vylepšit, ale medaile mu těsně unikla. Cenný kov na MS dosud získali z českých reprezentantů jen Vladimír Kocman, Jiří Sosna, Lukáš Krpálek a Petřikovův otec a trenér Pavel Petřikov starší, který byl stříbrný v roce 1981. Za posledních 26 let ale zaznamenal na MS mezi muži lepší výsledek jen Krpálek v podobě dvou bronzů a zlata z roku 2014.

Pulkrábek si na úvod poradil s Juliem Molinou z Guatemaly, poté však v nastavení podlehl Portugalci Goncalu Mansinhovi. 

Výsledky MS v judu

Muži do 60 kg: 1. Takato (Jap.), 2. Safarov (Ázerb.), 3. Gambat (Mong.) a Urozbojev (Uzb.), 5. Petřikov (ČR) a Tilovov (Uzb.), ...Pulkrábek (ČR) vypadl ve 2. kole.

Ženy do 48 kg: 1. Tonakiová (Jap.), 2. Munchbatová (Mong.), 3. Galbadrachová (Kaz.) a Kondová (Jap.), 5. Dolgovová (Rus.) a Nikoličová (Srb.).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.