ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Kdo se oblékne do zeleného? Začíná golfové Masters

Velikost textu:
aktualizováno 9. 4. 2015 13:30

Augusta (USA) – Na hřišti v Augustě se setkávají nejlepší golfisté. Světová jednička Rory McIlroy, obhájce prvenství Bubba Watson, Phil Mickelson či v pohodě hrající Jordan Spieth. Po odmlce se vrací Tiger Woods. Kdo si v neděli oblékne zelené sako? Seriál přímých přenosů startuje dnes ve 21:00 na ČT sport i našem webu.

Jordan Spieth na Masters
Jordan Spieth na Masters

Hned z několika důvodů poutá první golfový major sezony velkou pozornost. Na Masters v Augustě se po pauze vrací do hry čtyřnásobný vítěz turnaje Američan Woods, první hráč světa McIlroy ze Severního Irska zas může v případě triumfu zkompletovat svoji sbírku major titulů. K favoritům ale patří především americký mladík Spieth, který má skvělou formu.

Golfový samorost Bubba Watson už má doma dvě zelená saka, ale pokud by vyhrál i letos, obhájil by titul jako teprve čtvrtý golfista v historii turnaje. Před ním to dokázali pouze Jack Nicklaus, Nick Faldo a Woods. "To by byla čest a naprostá senzace. Tohle místo miluju a moje hra tady funguje," řekl šestatřicetiletý levák Watson.

Kompletní přehled flightů najdete zde.

Dalším ze sledovaných Američanů je jednadvacetiletý Spieth. Čtvrtý hráč světa před Masters jeden turnaj vyhrál a dvakrát skončil druhý. V Augustě už skončil loni na děleném druhém místě o tři rány za Watsonem. "Takový tlak jsem při golfu nikdy nezažil. Na jednu stranu jsem si to užíval, ale na druhou bylo těžké hrát uvolněně," řekl Spieth, který ještě během finále vedl, ale nakonec o náskok přišel.

Možná trošku v pozadí a zároveň více v klidu se připravuje McIlroy. Tomu se dařilo začátkem roku na European Tour, ale po přesunu na americkou PGA úplně nezářil - jednou neprošel cutem, pak už neskončil hůř než jedenáctý. "Jde o hodně, ale sním o tom. Na druhou stranu je to jen jeden z dalších turnajů," řekl pětadvacetiletý McIlroy, který může vyhrát na všech majorech v kariéře, což před ním dokázala pouze pětice hráčů Ben Hogan, Nicklaus, Gary Player, Gene Sarazen a Woods. Navíc by byl prvním evropským vítězem Masters po 16 letech.

Andrej Halada, editor Golf Digest:

"Vyhrál teď za sebou dva majory. Kdyby se mu podařilo vyhrát v Augustě, tak doplní svou kolekci, bude mít všechny grandslamové turnaje a tím se zařadí po bok šestice hráčů v historii. A potom by mohl vyhrát ještě British Open a tím by završil 'roční grandslam', tedy ne ten v jedné sezoně. Nicméně to jsou jenom spekulace, těžko si jen představit obrovskou psychickou tíhu, která na Rorym McIlroyovi leží."

"Augusta je jedno z nejnáročnějších hřišť po psychické stránce, v neděli večer je člověk vyždímaný. Je tady hodně hráčů, kteří mají šanci uspět a já nejsem bookmaker, tak se nechme překvapit," nechtěl McIlroy předjímat vývoj turnaje.

Co přinese Woodsův návrat?

Svou účast na Masters Woods potvrdil až minulý týden. Bývalý dlouholetý lídr žebříčku se za uplynulý rok propadl z prvního na 111. místo a do hry se vrátí po dvouměsíční pauze zaviněné problémy se zády. "Udělal jsem hodně práce, abych tady byl. Možná to ani nikdo neocení, kolik jsem tomu věnoval," uvedl čtrnáctinásobný vítěz majorů. Woods vloni kvůli operaci zad v Augustě poprvé chyběl a turnaj o zelené sako bude hrát již podvacáté.

Přestože toho v poslední době moc nenahrál a nepředváděl skvělý golf, přemýšlí pořád stejně. "Chci vyhrát, na tom se nic nemění. Všechna příprava měla jasný cíl, abych hrál zase dobře a byl připraven a znovu to dokázal," řekl Woods.

Mapu hřiště si prohlédněte zde.

Jamky: 1. Tea Olive (par 4), 2. Pink Dogwood (5), 3. Flowering Peach (4), 4. Flowering Crab Apple (3), 5. Magnolia (4), 6. Juniper (3), 7. Pampas (4), 8. Yellow Jasmine (5), 9. Carolina Cherry (4); 10. Camellia (4), 11. White Dogwood (4), 12. Golden Bell (3), 13. Azalea (5), 14. Chinese Fir (4), 15. Firethorn (5), 16. Redbud (3), 17. Nandina (4), 18. Holly (4).

Program vysílání:

Čtvrtek – 21:00–1:30 na ČT sport a na webu

Pátek – 21:00–1:30 na ČT sport a na webu

Sobota – od 21:00 na webu ctsport.cz, od 21:40 do 1:00 i na ČT sport

Neděle – od 20:30 na webu ctsport.cz, od 21:35 do 1:00 i na ČT sport

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.