EP Benátky nad Jizerou

British Open vyhrál poprvé v kariéře Mickelson, Woods se neprobudil

Muirfield (Británie) - Americký golfista Phil Mickelson poprvé v kariéře vyhrál British Open. Svůj pátý titul kategorie major získal výborným výkonem v posledním kole, kdy zahrál pět ran pod par hřiště v Muirfieldu. To se v průběhu turnaje povedlo už jen jeho krajanovi Zachu Johnsonovi v 1. kole.

Phil Mickelson s trofejí pro vítěze British Open
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Dunham

Světová jednička Tiger Woods se v průběhu turnaje zhoršoval, což potvrdil třemi ranami nad par hřiště. Klesl tak na dělené šesté místo a znovu prodloužil své pětileté čekání na další vyhraný major.

To Mickelson se dočkal poprvé od roku 2010. Po druhých místech na British Open 2011 a na letošním US Open tentokrát využil chyb soupeřů a z devátého místa po třetím kole poskočil až do čela. Jako jediný se v součtu všech čtyř kol dostal pod par hřiště s 281 údery. Pomohlo mu k tomu mimo jiné birdie na poslední jamce.

"Bylo to možná nejlepší kolo mé kariéry. Patoval jsem lépe než kdykoli předtím. Je to opravdu úžasné," radoval se Mickelson. "Nemyslel jsem si, že se moje hra může takhle vyvinout. Zjištění, že jsem schopen hrát takhle efektivně, je pro mě to nejdůležitější," dodal třiačtyřicetiletý golfista, který byl při 20 účastech na British Open jen třikrát v nejlepší desítce.

Druhé místo vybojoval Švéd Henrik Stenson, který tak zaznamenal největší úspěch kariéry. Dosud byl na majoru nejlépe čtvrtý na PGA Championship v roce 2008. O třetí místo se podělili Ian Poulter, Adam Scott a Lee Westwood, který v závěrečném dnu přišel o průběžné vedení.

British Open, golfový turnaj kategorie major v Lythamu (par 71, dotace milionů dolarů):

1. Mickelson (USA) 281 (69+74+72+66), 2. Stenson (Švéd.) 284 (70+70+74+70), 3. Poulter (Angl.) 285 (72+71+75+67), Scott (Austr.) 285 (71+72+70+72) a Westwood (Angl.) 285 (72+68+70+75), 6. Macujama (Jap.) 286 (71+73+72+70), Z. Johnson 286 (66+75+73+72) a Woods (oba USA) 286 (69+71+72+74).