ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Woods dostal dvě trestné rány a unikl diskvalifikaci, vede Australan Day

Velikost textu:
aktualizováno 13. 4. 2013 17:45

Augusta – Australan Jason Day vede po dvou kolech golfové Masters na hřišti v Augustě. Favoritovi prvního majoru sezony Tigeru Woodsovi hrozila v soutěži diskvalifikace, nakonec však Američan obdržel za pochybení na patnácté jamce ve druhém kole jen dvě trestné rány. Na vedoucího Daye tak ztrácí na děleném dvacátém místě pět úderů. Večerní pokračování 3. kola sledujte živě od 21:00 na našem webu a od 21:45 na ČT sport. Zítřejší finálové kolo od 20:00 na našem webu a od 20:55 na ČT sport.

Australan Jason Day na 17. jamce 2. kola
Australan Jason Day na 17. jamce 2. kola

Day, který skončil předloni na Masters druhý, zahrál v pátek 68 ran a usadil se v čele se skóre šest úderů pod par. Během druhého dne trápil hráče nejdříve déšť a poté vítr i těžké pozice jamek. Složité podmínky zvládl zkušený Fred Couples z USA a dělí se o druhé místo s Australanem Markem Leishmanem, který vedl po prvním kole.

"Budu teď hodně pod tlakem, protože jsem Australan a žádný Australan ještě Masters nevyhrál, ale jde o to, jak se na to díváte. Beru to pozitivně a jako výzvu a motivuje mě to. Moc rád bych to dotáhl až do konce," řekl Day.

Tiger Woods, celkem čtyřnásobný vítěz úvodního majoru sezony, v pátek na pětiparové jamce trefil třetí ranou praporek a míček se odrazil do vody. Woods si z možností, které mu nabízejí pravidla, vybral hru z místa původního úderu, ovšem odchýlil se od něj o necelé dva metry. Navíc obdržel trestnou ránu.

Z prohřešku proti pravidlům se Woods usvědčil sám v rozhovoru s novináři po druhém kole, když při popisování obtížné situace řekl, že si stoupl o dva yardy za původní místo odpalu. Před trestem se v polovině turnaje dělil o sedmé místo.

Na Woodsův prohřešek upozornil zástupce turnaje jeden z televizních diváků. Funkcionáři ještě předtím, než Američan dokončil druhé kolo, rozhodli, že pravidla neporušil. Situaci začali znovu zkoumat dnes ráno na základě Woodsových výroků a udělili mu trest.

Woodsovo pochybení vyvolalo bouřlivé diskuse. "Měl by odstoupit. Tím dropem získal výhodu. Ti, kdo jsou pro diskvalifikaci, mají pravdu. Zastánci dvou trestných ran ji mají taky. Je to precedens," uvedl bývalý první hráč světa David Duval.

Tiger Woods na turnaji Masters
Tiger Woods na turnaji Masters

Podle Nicka Falda šlo o jasné porušení pravidel. "Tiger je sám sobě soudcem i porotou. Sám řekl, že hrál o dva yardy dál, a pravidla jasně říkají, že se má hrát co nejblíž původnímu místu. Všechno je jasné. Měl by potichu sedět a zpytovat. Tohle ulpí na jeho kariéře a odkazu," řekl vítěz šesti majorů stanici Golf Channel.

Woods si navíc nepomohl ani svým komentářem k penalizaci, která postihla ve druhém kole čínského mladíka Kuan Tchien-langa. Čtrnáctiletý objev Masters dostal na 17. jamce trestnou ránu za pomalou hru, přesto prošel cutem. Zatímco jeho kolegové ze skupiny se ho zastávali, že zase tak pomalu nehrál, Woods v pátek konstatoval, že "pravidla jsou pravidla".

O ránu před prvním hráčem světa tak je světová dvojka Rory McIlroy, stejně jako Sergio García. Španěl vedl po prvním dnu, ale v pátek doplatil na špatné podmínky a v dešti zahrál čtyři rány nad par a klesl na dělené 14. místo.

Závěr turnaje si zahraje také Číňan Kuan Tchien-lang, ve čtrnácti letech historicky nejmladší účastník Masters. Cutem prošel na děleném 55. místě i přesto, že v pátek dostal na sedmnácté jamce trestnou ránu za pomalou hru. Něco takového se na akci kategorie major stalo naposledy Stevu Lowerymu před devíti lety na PGA Championship ve Whistling Straits.

Stejně jako Kuan Tchien-lang hraje zatím i loňský vítěz turnaje a letos špatně patující Bubba Watson, jenž s výsledkem 148 ran jen tak tak prošel cutem. "Mít osm třípatů za dva dny je přeci jen moc," lamentoval Watson.

Výsledky Masters v Augustě (par 72, dotace 8 mil. dolarů) - po 2. kole:

1. Day (Austr.) 138 (70+68), 2. Couples (USA) 139 (68+71) a Leishman (Austr.) 139 (66+73), 4. Cabrera (Arg.) 140 (71+69), Furyk 140 (69+71) a Snedeker (oba USA) 140 (70+70), 7. Scott (Austr.) 141 (69+72), Dufner (USA) 141 (72+69) 141 (70+71), Lynn 141 (68+73), Westwood 141 (70+ 71), Rose (všichni Brit.) 141 (70+71) a Čche Kjong-ču (Korea) 141 (70+71), ... 20. Woods 143 (USA) (70+73)

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.