ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš

Tabu padlo, golfový klub v Augustě přijme ženy

Velikost textu:

Augusta (USA) - Zapovězená golfová brána se otevírá ženám. Slavný klub v Augustě udělí poprvé ve své osmdesátileté historii členství také hráčkám. Tabu, kvůli kterému byl Národní golfový klub terčem kritiky, prolomí bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a bankéřka Darla Mooreová. Za členky budou přijaty v říjnu při zahájení nové sezony a obdrží typická zelená saka.

Bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová na golfu
Bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová na golfu

Hrát v Augustě sice mohly, ale jen jako hosté. Rozhodnutí klubu je vítězstvím pro ženy, které za změnu pravidel dlouho bojovaly. "Je to výborná zpráva. Také díky tomu, že se pro to klub nakonec rozhodl z vlastní vůle. Neznám nikoho, kdo by chtěl být členem nějakého klubu z donucení," uvedla organizátorka protestů proti klubu Allison Greenová.

Roli určitě hrálo postavení obou žen. Klub je ohledně podmínek udělování členství tradičně tajnůstkářský a ve svém prohlášení zdůraznil, že pohlaví členů nehraje roli. "Posuzování každého kandidáta je velmi důkladné. Jde o striktně důvěrný dlouhodobý proces. Případ Condoleezzy a Darly není výjimkou," sdělil předseda klubu Billy Payne.

přehrát video
Klub v Augustě se otevřel ženám

Klub v americké Georgii, na jehož hřišti se každoročně koná slavný turnaj Masters, má zhruba 300 členů. Jsou mezi nimi velmi známí a bohatí lidé. Zelené sako, které je symbolem členství, má například investor Warren Bufett nebo zakladatel Microsoftu Bill Gates.

"Vždycky jsem říkala, že nejde o golf, ale o byznys. Stačí pár žen a praskliny v tom skleněném stropě se zvětší. Doufám, že si z toho firmy v Americe vezmou příklad. V jejich vedení je totiž pořád málo žen," prohlásila Martha Burková, aktivistka bojující za ženská práva.

Možná není překvapivé, že klubu v Augustě trvalo tak dlouho, než začal odrážet změny ve společnosti. Jeho dveře se poprvé otevřely v roce 1932, ale jen pro bílé. První černoch se stal členem až v roce 1990.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.