ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Králem Velké Pardubické je Kratochvíl s No Time To Lose

Velikost textu:
aktualizováno 8. 10. 2017 18:23

Závěr 127. Velké Pardubické se blížil a vypadalo to, že pro jasné vítězství si běží francouzský kůň Urgent de Greagaine. Jenže finiš z říše snů předvedl No Time To Lose, který v posledních stovkách metrů stáhnul obrovský náskok Francouze a svůj první triumf na slavném závodě může slavit Jan Kratochvíl. Desáté vítězství v roli trenéra získal legendární Josef Váňa.

Zablácený Jan Kratochvíl se raduje z triumfu na Velké pardubické
Zablácený Jan Kratochvíl se raduje z triumfu na Velké pardubické
Otevřít galerii
 • Zablácený Jan Kratochvíl se raduje z triumfu na Velké pardubické autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/72/7157/715660.jpg?1507475057
 • Finiš 127. Velké pardubické autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/72/7157/715663.jpg?1507477158
 • Taxisův příkop autor: Taneček David, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/72/7157/715664.jpg?1507477405
 • Vítězný Jan Kratochvíl autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/72/7157/715665.jpg?1507477515

"Je to borec (No Time To Lose). Když jsme skočili Havlák, tak jsem myslel, že budeme bojovat o čtvrté páté místo, ale on prostě ty klasiky umí. Neuvěřitelný závěr, je to super. Jsem hrozně rád, je to jako ze snu," radoval se v cíli šestadvacetiletý Kratochvíl.

Na dalších místech doběhli do cíle 6900 metrů dlouhé trati jediná klisna ve startovním poli Delight My Fire a další Váňovi svěřenci Zarif a Ange Guardian. Favorizovaný obhájce vítězství Charme Look se dlouho držel v popředí, ale nakonec dostih nedokončil, žokej Marek Stromský ho zadržel. Do cíle se v náročných podmínkách, za deště a na měkké trati dostalo jen osm koní z devatenácti.

Nestartoval další z francouzských koní Virtus d'Estruval, v jehož sedle se měl objevit čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek. Žokeje, který před rokem triumfoval s Charme Lookem, však zastavily potíže se zády a Virtus d'Estruval byl následně ze startovní listiny škrtnut.

Na Taxisově příkopu padli Templář a Pareto, následná Irská lavice se stala osudnou dalšímu koni z Francie Songe d'Estruvalovi. Zato No Time To Lose obávaný čtvrtý skok dostihu zvládl hladce. "Takhle jsem ještě neletěl. Až jsem se bál, že půjdu přes hlavu, ale ukázal, že to je výborný skokan," řekl Kratochvíl. 

přehrát video
Vítězem Velké pardubické je Kratochvíl s No Time To Lose

Do čela se posléze posunul jeho krajan Urgent de Gregaine, který stále zrychloval, dobře skákal a v náběhu do cílové roviny měl už velmi nadějný náskok. Za ním se hnal Ange Guardian v sedle s Josefem Váňou mladším. "Francouz byl daleko a vypadalo to, že budu bojovat o čtvrté páté peníze, že to bude úspěch," myslel si Kratochvíl, kterému nevyšel Havlův skok.

Ve finiši ale nakonec zbylo nejvíce sil osmiletému hnědákovi No Time To Lose. U bariéry se dokázal protlačit do čela a zvítězil o půldruhé délky. "Nejsem typ, co se vzdává. Jakmile jsme skočili na trávu, tak jsem pod sebou ucítil sílu a kůň letěl. Koukal jsem po očku po Francouzovi, uviděl jsem ho před sebou, zkusil to na posledním skoku a vyšlo to," popsal Kratochvíl. 

"Nástup toho Francouze byl úžasný a už jsem měl strach, že ho žádný z našich koní nedohoní. Ale to, co předvedl Honza (Kratochvíl) v cílové rovince, to byla nádhera. Ale je pravda, že ten nástup francouzského žokeje byl možná až zbytečně odvážný. Dobře mu tak," smál se Váňa. 

Váňa jako trenér triumfoval po šesti letech od svého posledního jezdeckého prvenství s Tiumenem. Čtyřiašedesátiletého žokeje, osminásobného vítěze slavného dostihu, letos nepustily do sedla potíže s kyčlí. 

Dostihové stáji Paragan vydělal vítězný kůň dva miliony korun. "Sám jsem to nechápal, ale prognózy takové byly a potvrdilo se, že na to má. Ve finiši byli koně zamazaní od bláta a ani jsem sám nevěděl, že to je náš kůň. Až v cílové rovince jsem viděl bílý nápisek z naší stáje a řekl jsem: to snad není možné!" radoval se majitel koně Michal Gančarčík. 

Velká pardubická steeplechase (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5,000.000 Kč):

1. No Time To Lose (ž. Kratochvíl, tr. Váňa st., stáj Paragan), 2. Urgent de Gregaine (ž. De Giles), 3. Delight My Fire (ž. Lovén), 4. Zarif (ž. Bartoš), 5. Ange Guardian (ž. Váňa ml.), 6. Universe Of Gracie (ž. Kousek). Výrok: jistě 1 1/2 - 8 - 16 - 11 - 7. Čas: 9:39,98.

Další dostihy:

I. Player (ž. Novák) - Mahony - Modřín,

II. Izynka (ž. Matuský) - Silk - Dunáta,

III. Medic (ž. Liška) - Nancy - Kornelius,

IV. Kindly Boy (ž. Novák) - Canton - Avec Charme,

V. Mirax (ž. Myška) - Marcus Aurelius - Waikita

VI. Vicody (ž. Bartoš) - Tzigane du berlais - Art and co,

VII. Loire (ž. Bartoš) - Theophilos - Tarant. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.