ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
Před Velkou pardubickou

Faltejsek připravil Stromskému další šanci. Bude lepší Virtus d'Estruval, nebo Charme Look?

Velikost textu:

Zaútočí Jan Faltejsek na pátý triumf během šesti let? To je jedna z velkých otázek před 127. ročníkem Velké pardubické. Loni dostal na poslední chvíli možnost vést dostihem Charme Looka, letos ovšem v jeho sedle nebude. Šanci na vysněný triumf dostane "král smolařů" Marek Stromský.

Jan Faltejsek, Barbora Málková a Charme Look
Jan Faltejsek, Barbora Málková a Charme Look

"Teď tady asi není lepší kůň, ale uvidíme za rok," řekl Faltejsek po loňském triumfu na adresu Charme Looka.

Ostřílený žokej o vítězství na Velké pardubické něco ví, vyhrál čtyři z posledních pěti ročníků. A to hlavně díky legendární Orphee de Blins. Francii zůstal věrný i letos, dostihem letos povede francouzského koně Virtuse d'Estruvala.

S hnědákem Charme Lookem loni Faltejsek vyhrál stylem startcíl a i letos na něm seděl v kvalifikacích. V první spadli a druhou jasně vyhráli. V únoru ale předběžně přitakal na nabídku svého bývalého francouzského zaměstnavatele, trenéra Guillamea Macairea.

přehrát video
Žokeje Myšku čeká patnáctý start na Velké pardubické

Proto se trenérce Martině Růžičkové omluvil, že desetiletého valacha nepojede. "Musím moc poděkovat paní Růžičkové, která s obsazením Charme Looka vážně čekala až do chvíle, kdy se Francouzi rozhodli ke startu," řekl žokej.

"Dvě noci jsem nespala," uvedla Růžičková, jak těžce vstřebávala, že si Faltejsek vybral Virtuse d'Estruvala.

Větší šance na vítězství?

"V dnešní době je to tak, že si žokej vybere nejlepšího podle svého svědomí. Honza u pana Macairea pracoval a už tenkrát říkal, když ten kůň měl pět let, že by to byl kůň do Pardubické. Pokud se přihlásil, tak by byl hloupý, kdyby si na něj nesedl. Má s ním větší šanci vyhrát než s loňským vítězem," míní trenér Josef Váňa.

Macaire je několikanásobný šampion francouzských trenérů a po úspěchu v Pardubicích touží. Proto vybral koně Virtuse d'Estruvala, který je krosovým specialistou a z posledních osmi startů vytěžil pět vítězství a tři druhá místa. "Na kontinentu už Macaire vyhrál všechno podstatné, jenom pohár z Pardubické mu chybí. V minulosti to dvakrát zkusil neúspěšně, pak se ale rozhodl, že se do Pardubic vrátí až ve chvíli, kdy bude mít vhodný typ koně. O tomto si to dnes určitě myslí," podotkl Faltejsek.

Virtuse d'Estruvala zná ještě ze svého působení ve Francii. "Jezdil jsem ho tenkrát v přípravě, byl šikovný, ale na druhé straně je to přece jenom už pár let," řekl žokej.

Čas pro muže s velkými šrámy na srdci

Loni měla být v sedle Charme Looka Barbora Málková, ale zlomila si obratel. Nyní už její start nepřicházel v úvahu. "Bára si opět zlomila obratle, a vzhledem k tomu, že má v páteři železa, tak už ani není technicky možné, aby dobře skákala," řekla Růžičková s tím, že Málková jezdí koně dál aspoň v tréninku. "Je statečná. Nevím, jestli by tohle vůbec chlap dal. Asi by zhrzený odešel. A Bára se o něj stará stejně, jako kdyby ho jezdila."

Marek Stromský slaví triumf v sedle Nikase
Marek Stromský slaví triumf v sedle Nikase

Letos po Faltejskově odřeknutí dostane příležitost Stromský. Ten sice už dvakrát nejslavnější dostih na kontinentu vyhrál, ale pokaždé byl poté diskvalifikován. V roce 2008 objeli s Amant Grisem špatně jeden z točných bodů, v roce 2015 byl vítězný Nikas usvědčen z dopingu. K tomu je nutné ještě připočíst velmi těsnou porážku s Josefem Váňou a jeho Tiuemenem v roce 2010 i dva nešťastné pády s Cieszymirem a Shirley, po kterých museli být oba koně utraceni.

"Nikdo víc na světě si nezaslouží vyhrát Velkou než Marek. Má na srdci ještě víc šrámů než já, a jestli je nějaká spravedlnost, tak to vyjde," konstatovala Růžičková.

Kandidáti přitom byli dva, ve hře byl ještě Pavel Kašný. "Kašný už tam napsaný je," zmínila předloňskou dodatečnou výhru Kašného s Ribelinem právě na úkor Nikase se Stromským.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.