ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Matthew Webb - první pokořitel kanálu La Manche

Velikost textu:

Dover/Calais - Prvním úspěšným plavcem přes třicet šest kilometrů široký kanál La Manche se stal Angličan Matthew Webb v roce 1875. Překonání průlivu z Doveru do Calais bez vesty mu 25. srpna trvalo 21 hodin a 45 minut. Díky tomu se stal ve své době opravdovou sportovní celebritou a oslavoval ho celý svět. Kanál La Manche oddělující Francii a Anglii je dodnes cílem mnoha plavců. Z Čechů byl určitě nejznámějším František Venclovský.

Kapitán Matthew Webb
Kapitán Matthew Webb

Celoživotní vášeň pro vodní živel

Námořník Matthew Webb na sebe poprvé upozornil už v roce 1873, kdy vůbec jako první obdržel zlatou medaili za hrdinství. Během noční plavby po širém oceánu totiž zaslechl hlas muže přes palubu a bez váhání pro něj do vody skočil. Život nešťastníkovi sice nezachránil, ale už jenom to, že se o něco takového pokusil a sám přežil, si vysloužilo dostatečnou pozornost. Záchranný člun ho vylovil po tři čtvrtě hodiny hledání.

O dva roky později se jako první pokusil o přeplavání průlivu La Manche. První pokus z 12. srpna ještě do historie zapsán nebyl. Webb byl během plavání odnesen silným proudem asi devět mil mimo kurz. O dvanáct dní později už byl úspěšnější. V jednu hodinu odpoledne se ponořil do studených vod v anglickém Doveru a po téměř dvaadvaceti hodinách plavání a překonání čtyřiceti kilometrů se v 10:41 vynořil u francouzského Calais. Stal se tak v sedmadvaceti letech prvním člověkem, co něco takového dokázal. Zajímavé je, že opět vzhledem k silným proudům plaval Webb téměř dvojnásobek potřebné vzdálenosti. Po celou dobu plavby byl Matthew Webb doprovázen člunem, který ho zásobil rybím tukem, hovězím vývarem a k pití silnou kávou, brandy a slabým anglickým pivem. Plavec sám byl proti prochladnutí pomazán tukem velrybím.

Z námořníka opravdovou celebritou

Plaveckým stylem prsa a průměrně dvaceti záběry za minutu vstoupil Webb do historie. Radost z výkonu mu nemohl pokazit ani jen několik dní starý úspěšný pokus Američana Paula Boytona. Ten sice kanál překonal dříve, ale v záchranné vestě. Z Matthewa Webba se tak stala zřejmě první plavecká superstar, známá po celém světě. Tisíce lidí se chodily dívat na jeho plavecké rekordy a neobvyklé pokusy. Když začala Webbova sláva pomalu uvadat, pokoušel se ji slavný plavec oživit různými kousky, jako snahou o strávení nejdelší doby ve vodě či nejdelším souvislým plaváním. Posledně jmenované vydržel neuvěřitelných 74 hodin.

Zbytek svého života strávil Webb v USA, kam se přestěhoval se svojí ženou. Zemřel předčasně a symbolicky – při pokusu přeplavat Niagarské vodopády v červenci 1881. Dnes je čas rekordního překonání La Manche o více než polovinu kratší – americký námořník Richard Davis Hart to v roce 1972 dokázal dokonce za devět a tři čtvrtě hodiny. V době prvních rekordů totiž ještě nebyl znám plavecký styl kraul.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.