ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Stanislav Bartůšek nejen novinář, ale i pokořitel kanálu La Manche

Velikost textu:

Praha – Redaktor ČT Stanislav Bartůšek se 31. července 2005 stal v pořadím desátým Čechem a prvním triatletem, který pokořil průliv La Manche. Čas, který ustanovil, byl navíc zapsán do tabulek jako druhý nejlepší český výkon v historii. Dobrodruh a novinář má kromě toho za sebou zdolání havajského železného muže, cestu na severní pól nebo výpravy do Himálaje. Naposledy se zúčastnil expedice Double Gasherbrum 2010.

Redaktor ČT Stanislav Bartůšek
Redaktor ČT Stanislav Bartůšek
Otevřít galerii
 • Redaktor ČT Stanislav Bartůšek autor: ČT, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1832/183112.jpg?1280348855
 • Pobřeží průlivu La Manche autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/515/51451.jpg?1226309467

Stanislav Bartůšek je vyznavač vytrvalostních sportů. Od vodního póla se dostal brzy k triatlonu, od devíti let závodně plaval a La Manche překonal jako desátý Čech ve skvělém čase deset hodin a sedm minut. A to se původně chystal jen natočit zpravodajství o výkonu Yvetty Hlaváčové. Myšlenka zkusit to také ale byla silnější.

Kanál La Manche měl v době Bartůškova pokusu 17 až 18 stupňů Celsia. Běžně se přitom teplota pohybuje až o šest stupňů níže. O tom, že La Manche byl tehdy ke svým obdivovatelům mimořádně laskavý, svědčí i další výkony z tohoto období: úspěšný pokus operního pěvce Richarda Haahna (14:07 hodin) a Yvetty Hlaváčové, která časem 8:02 překonala český rekord, a posléze i fantastický výkon Němce Wandratsche 7:03.

Na počátku Bartůškova pokusu panovaly solidní podmínky, bylo teplo a vál příznivý vítr, po šesti hodinách však přišly problémy, začaly se zvětšovat vlny a konec měl redaktor velmi tvrdý a náročný. Po osmi hodinách padla na sportovního komentátora velká krize, kterou ale nakonec dokázal překonat.

Bartůška lákaly velehory nebo severní točna

Redaktor ČT měl zálusk i na nejvyšší hory světa. "Osmitisícovky Čo Oju a Everest byly další vytrvalostní výzvou pro roky 2003 a 2006. V Himálaji jsem si nemohl dovolit být dva měsíce, kterých by bylo zapotřebí k aklimatizaci a výstupu na vrchol, takže jsem alespoň zkusil vylézt co nejvýš," prohlásil tehdy.

Po nejvyšším pohoří světa byl na řadě severní pól. Na něm stanul Bartůšek v dubnu 2007. Přestože během cesty omezoval spouštění kamery na minimum, jakožto televizní reportér se nezapřel a natočil asi sedm hodin filmového materiálu. Za svou tvorbu byl Bartůšek několikrát oceněn. Například za dokument Yvetta se vrací získal na Festivalu sportovních filmů v Liberci první cenu v kategorii reportáže.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.