ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Zaremba půjde před disciplinárku kvůli výrokům o Romech

Velikost textu:

Praha - Olympijský vítěz z Moskvy 1980 Ota Zaremba bude muset předstoupit před disciplinární komisi Českého svazu vzpírání. Vedení federace se bude zabývat jeho výroky na adresu Romů, které přinesl on-line deník Týden.cz. Legendární vzpěrač je vyslovil v souvislosti se svým vstupem do Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), jež je nástupkyní soudem zakázané Dělnické strany.

Ota Zaremba - vzpěrač a držitel olympijské medaile
Ota Zaremba - vzpěrač a držitel olympijské medaile

Vedení vzpěračského svazu se ostře distancovalo od Zarembových výroků. Třiapadesátiletý vzpěrač řekl Týdnu.cz, že ze svého klubu v Horní Suché u Havířova propustil všechny vzpěrače romské národnosti a žádné nebude nabírat, protože jej jeden z jeho svěřenců prý okradl. "Nedávno jsem je všechny vyhodil a s cikány jsem navždy skončil. Do klubu už budu nabírat jen bílé," citoval Týden.cz Zarembu. "Cikáni jen natahují ruce a berou dávky. A klidně okradou i člověka, který pro ně dělá první a poslední," dodal.

Zaremba rovněž prohlásil, že současný systém v zemi nepovažuje za úplně demokratický. "Ve skutečné demokracii můžete bez obav říci, že nemáte rád cikány a židy. U nás to nejde," uvedl Zaremba.

Zaremba svými výroky pobouřil sportovní svazy

Prezident vzpěračského svazu Petr Krol označil jeho tvrzení za nepřijatelná. "Takovéto postoje zasahují do práv občanů naší země a hrubým způsobem poškozují dobrou pověst českého vzpírání a sportu vůbec. Tento nešťastný případ bude projednáván na nejbližším zasedání Výkonné rady Českého svazu vzpírání a bude mít dohru před disciplinární komisí," uvedl Krol v prohlášení.

Zarembovy výroky odsoudil i Český olympijský výbor a označil je za xenofobní. "ČOV důsledně respektuje svobodu projevu či politického vyznání, ale se vší rozhodností odmítá jakékoliv projevy nesnášenlivosti. Olympijské hnutí je založeno na zcela jiných principech. Dle olympijské charty je jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí," uvedl v reakci ČOV a vyzval Zarembu, aby své postoje přehodnotil a neuplatňoval zmíněná diskriminační opatření.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.