ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

Basketbalový příběh o životě ve stínu politiky. Zlatý podraz jde do kin

Velikost textu:

Film Zlatý podraz režiséra Radima Špačka představuje příběh československých basketbalistů, kteří se v roce 1946 stali mistry Evropy. Poté ale pocítili sílu nastupujícího režimu a zažili strastiplnou cestu do finále evropského šampionátu v roce 1951. V koprodukci s Českou televizí vznikl za pět úvodních měsíců letošního roku film, kvůli němuž se deset herců muselo naučit hrát basketbal. Mezi nimi i Jiří Roskot a Alan Weissabel. Zlatý podraz můžete vidět v kinech od čtvrtka 25. října.

Herci z filmu Zlatý podraz
Herci z filmu Zlatý podraz

S redakcí sportu České televize snímek spojuje osoba spoluautora scénáře Jakuba Bažanta. Atmosféru poválečných let a vlivu politiky na běžný i sportovní život zachytil kameraman Vladimír Smutný, producentem byl Jaroslav Bouček. 

Herci, kteří ve filmu představovali české basketbalisty, prošli tréninkem, aby filmové sportovní klání působilo autenticky. Přípravami prošel i představitel Emila Jelena Jiří Roskot a Alan Weissabel, který ztvárnil postavu Jána Lisického.

"Bavilo mě to. Dříve jsem hrál hokej, pak jsem se věnoval thajskému boxu. A když jsem byl dítě, tak jsem snil o tom, že bych jednou mohl hrát basketbal. Takže pro mě bylo příjemné, že mi film Zlatý Podraz tento sen splnil," řekl slovenský herec Weissabel.

přehrát video
Téma SZ: Zlatý podraz

Právě sportovní tématika se prolíná celým dějem filmu, ve kterém se ale diváci dočkají kromě basketbalového příběhu také politických a dobových zápletek. "Nejzajímavější na celém natáčení byl ten basketbal. Sportovní film je jiná kategorie. Ale ne že by byl film Zlatý podraz jenom o sportu. Je to také o lásce, hodně o politice a o mladých lidech," popsal Roskot.

Představitelé basketbalistů se také setkali i se současnými českými hvězdami - Jiřím Welschem a Tomášem Satoranským. A spolupráci si pochvalovali. "Ti kluci vůbec nebyli nafoukaní a neříkali nám – vy to hrajete blbě. Nic takového se nedělo. A navzájem jsme se podporovali. My jsme podporovali je, protože oni nebyli zvyklí na to natáčení. A oni nám zase dodávali velký klid na té palubovce."

Film Zlatý podraz přichází do kin k příležitosti stoletého výročí vzniku Československa. "Na základě tohoto filmu by si lidé měli uvědomit to, na co možná často zapomínají, že svoboda není samozřejmost," vysvětlil slovenský představitel Lisického. A jeho filmový kolega se připojil. "Je to symbol a pro nás povzbuzení, že touhle drobnou mincí můžeme přispět k tomu velkému výročí, které budeme slavit. A jsme hrdí," dodal Roskot na závěr. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.