ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Sto let českého sportu shrnuje nová kniha, pokřtil ji i Nedvěd

Velikost textu:

Na závěr oslav 100 let českého sportu byla v Klementinu pokřtěna kniha, která popisuje dávnou i novodobou historii tuzemského sportu a představuje jeho nejvýznamnější osobnosti. Podobně jako anketa, je i kniha rozdělena po desetiletích. V každé dekádě připomíná nejdůležitější sportovní události a největší osobnosti.

přehrát video
Nová kniha shrnuje sto let českého sportu a jeho osobnosti

Rubrika Jak šel čas to doplňuje chronologickým výčtem stovek nejdůležitějších výsledků a statistik, významné okamžiky zachycuje množství fotografií. "Myslím, že nikdy v historii nebyl český sport zmapován tak jako tady. Museli jsme čerpat z archivů nejen českých, ale také německých a dokonce anglických," řekl šéf autorského kolektivu Vladimír Zemánek.

Na obálce jsou vyobrazeni Věra Čáslavská, hokejisté z Nagana, Pavel Nedvěd, Jan Kodeš, Eva Samková, Martina Sáblíková, Hana Horáková, Jan Železný a uprostřed první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Držitel Zlatého míče z roku 2003 Nedvěd společně s olympijskou šampionkou z Turína Kateřinou Neumannovou knihu pokřtil. "Když jsem tu knihu poprvé otevřel, tak jsem ji otevřel na stránce, kde bylo fotbalové mistrovství světa 1934. Jako malý kluk jsem hrál turnaj Františka Pláničky a mohl jsem se s ním vyfotit. Pro nás všechny je čest být v této knize. Nemluvím jenom za fotbal, ale za všechny sporty," řekl bývalý hráč Juventusu.

Také vzpomínal na turínské Hry v roce 2006, kdy fandil Neumannové a sledoval její triumf při posledním olympijském závodě v životě. "Když vyhrála, tak jsem jí hned psal zprávu. Všichni mi gratulovali v kabině a byl jsem hroznej king. Nebylo to jednoduché, byl jsem ještě aktivní sportovec, ale sledoval jsem každou vteřinu," vzpomínal.

Bývalá úspěšná běžkyně na lyžích Neumannová už knihou listovala několikrát a plánuje si ji pročítat opakovaně. "Určitě se k ní budu vracet a doufám, že své dceři budu moci připomenout historii českého sportu, kterou by měla znát, protože to podle mě patří k všeobecnému vzdělání," doplnila.

Zdroj: ČT sport, ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.