ČTsport

ČTsport
středa 21. listopadu 2018 Albert

Triumf s hořkou příchutí. 70 let od olympijského zlata gymnastek

Velikost textu:

Na letních olympijských hrách v Londýně v roce 1948 získalo tehdejší Československo celkem 11 medailí, z toho šest zlatých, a v hodnocení národů se umístilo na osmém místě. Jeden ze zlatých kovů vybojovalo družstvo sportovních gymnastek. Jejich triumf však měl hořkou příchuť, neboť v noci po skončení olympijské soutěže zemřela jedna z členek jejich týmu - dvaadvacetiletá Eliška Misáková, u níž lékaři po příjezdu do Británie zjistili dětskou obrnu, které záhy podlehla.

Československý tým gymnastek na OH 1948 (Misáková třetí zprava)
Československý tým gymnastek na OH 1948 (Misáková třetí zprava)

Při slavnostním vyhlášení vítězů byla československá vlajka olemována černou stuhou. Eliška Misáková jako jediný sportovec v dějinách olympijských her dostala čestnou zlatou medaili in memoriam.

Československé reprezentační družstvo ve složení Zdenka Honsová, Marie Kovářová, Miloslava Misáková, Milena Müllerová, Věra Růžičková, Božena Srncová, Olga Šilhánová a Zdena Veřmiřovská tvořily členky Sokola. "Zprvu nás bylo sto dvacet šest, během té doby jsme absolvovaly množství soustředění a závodů," popsala později tehdejší dvouleté hledání těch nejlepších závodnic jejich sokolská náčelnice Marie Provazníková.

přehrát video
Zlatí čeští medailisté: družstvo sportovních gymnastek

Slávy si ale sportovní bojovnice příliš neužily. V Československu se chopili moci komunisté, kteří chápali sokolské hnutí jako pro ně nepřátelské, a záhy ho zakázali. Většina z dívek se poté věnovala rodině či civilní profesi, některé však později působily jako gymnastické trenérky.

Například Věra Růžičková, která letos 10. srpna oslavila devadesátiny a v Londýně nastoupila jako náhradnice za nemocnou Elišku Misákovou, působila jako trenérka juniorské reprezentace a po roce 1989 se podílela na obnově sokolského hnutí. Devadesátky se dožila i Marie Kovářová (nar. 11. května 1927), která se poté, co byl Sokol zakázán, postupně stále více věnovala práci a rodině.

Sestra v Londýně zemřelé Elišky Miloslava, která se rovněž věnovala trénování mládeže, zemřela v červenci 2015 ve věku 93 let. Ostatní z aktérek londýnského triumfu zemřely již dříve - Olga Šilhánová v roce 1986, Zdeňka Honsová v roce 1994, o tři roky později Zdena Veřmiřovská a Božena Srncová a Milena Müllerová v roce 2009.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.