ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Fleretista Choupenitch vybojoval na ME medaili, domů si veze bronz

Velikost textu:
aktualizováno 16. 6. 2018 20:56

Fleretista Alexandr Choupenitch si z mistrovství Evropy veze bronzovou medaili. Na šampionátu v Novém Sadu postoupil až do semifinále, kde jej porazil 15:11 úřadující olympijský vítěz a obhájce prvenství Daniele Garozzo z Itálie.

Alexander Choupenitch
Alexander Choupenitch

Čtyřiadvacetiletý Choupenitch se stal teprve druhým českým šermířem, který získal na ME medaili v individuální soutěži. Před 27 lety vybojoval kordista Jiří Douba ve Vídni rovněž bronz. Douba byl ve stejném roce i členem bronzového družstva, vloni se na týmový úspěch podařilo navázat kordistům v sestavě Jiří Beran, Richard Pokorný, Martin Rubeš a Pavel Pitra.

"Jak se říká, tohle je malý krok pro lidstvo, ale velký krok pro mě. Velký krok kupředu. Protože jsem dokázal porazit dobré soupeře a konečně jsem prošel přes tu čtvrtfinálovou bariéru, kde se mi třikrát nepodařilo tu medaili vybojovat," radoval se Choupenitch.

V Srbsku nejprve ovládl bez porážky šestičlennou kvalifikační skupinu. V eliminaci pak na jeho zbrani skončili postupně Belgičan Hans Joachim Lecocq (15:5) a bronzoví medailisté z minulých šampionátů André Sanita z Německa (15:11), Ukrajinec Andrij Pogrebnjak (15:12) a ve čtvrtfinále Jérémy Cadot z Francie (15:6).

"Ráno mi nebylo dobře, chtělo se mi zvracet z nervozity a strašného horka v hale. Postupně jsem ale nacházel svůj rytmus. Měl jsem až do semifinále samý leváky, tak to byla pro mě i výhoda, že už ve čtyřiašedesátce (v prvním kole eliminace) jsem měl leváka a dokázal jsem najít přesně rytmus, jak s těma levákama šermovat," vyprávěl Choupenitch.

přehrát video
Choupenitchův bronz je pro český šerm první medailí na ME po 27 letech

Zastavil jej až pětadvacetiletý Garozzo, aktuálně pátý muž žebříčku FIE. Ve vyrovnaném duelu Choupenitche ani jednou nepustil do vedení, ale rozhodující šňůra se mu povedla až od stavu 12:11. "Samozřejmě, že jsem trochu zklamanej, že se mi to nepodařilo urvat, ale prohrál jsem s velice kvalitním soupeřem, olympijským vítězem. Takže celkově je to super výsledek a těším se na mistrovství světa," prohlásil Choupenitch.

Loňský mistr Evropy do 23 let Choupenitch si vynahradil smůlu z loňského seniorského šampionátu v Tbilisi, kde ho od postupu do semifinále dělil jediný bod po porážce 14:15 s Rusem Timurem Safinem. V roce 2014 skončil ve čtvrtfinále na ME i MS. O první seniorskou medaili z velké akce nyní vylepšil svoji sbírku, v které jsou například zlato a dvě stříbra z juniorského ME a bronz a stříbro z juniorského MS.

Garozza ve finále porazil 15:14 Rus Alexej Čeremisinov. Světový šampion z roku 2014 a týmový olympijský vítěz z Ria se stal mistrem Evropy podruhé po roce 2012.

Mistrovství Evropy v šermu v Novém Sadu (Srbsko):

Muži - fleret: Finále: Čeremisinov (Rus.) - Garozzo (It.) 15:14, semifinále: Garozzo - Choupenitch (ČR) 15:11, Čeremisinov - Avola (It.) 15:12, ...47. Krejčík, 63. Kundera (oba ČR).

Ženy - šavle: Finále: Veliká (Rus.) - Berderová (Fr.) 15:10, semifinále: Veliká - Pudaová (Pol.) 15:6, Berderová - Ševelevová (Rus.) 15:9.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.