ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Cenu Gutha-Jarkovského za výkon roku získal sportovní lezec Ondra

Velikost textu:

Sportovní lezec Adam Ondra obdržel Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, kterou uděluje Český olympijský výbor za nejlepší sportovní výkon uplynulého roku. Pětadvacetiletý rodák z Brna loni vylezl v norském Flatangeru nejtěžší cestu světa a zavedl nový stupeň obtížnosti 9c.

přehrát video
Ondra převzal od Synka prestižní Cenu Gutha-Jarkovského

"Mám neskutečnou radost. Je to ocenění nejen pro mě, ale pro celé lezení. Koho by před pár lety napadlo, že během krátké doby dostanou toto ocenění dva lezci nebo horolezci," řekl Ondra a poukázal na fakt, že v roce 2014 triumfoval horolezec Radek Jaroš.

Potěšila ho už skutečnost, že se dostal mezi deset nominovaných, z nichž sportovci jedničku uplynulého roku vybírali. "Říkal jsem si, co tady mezi nominovanými vůbec dělám? A já jsem vyhrál," radoval se.

Cenu převzal z rukou skifaře Ondřeje Synka, jenž trofej získal před dvěma lety. Loňský vítěz judista Lukáš Krpálek je v současnosti na soustředění v Chorvatsku. "Vážím si toho i proto, že jsem ji dostal za výkon, který se ani neřadí do soutěžního sportu. Překonání nejtěžší cesty na světě Silence obtížnosti 9c," podotkl Ondra.

"Hranice se ale dají posouvat dále. Já si dovedu představit, jak by mohla vypadat ještě těžší cesta, ale momentálně na to nemám výkonnost. Nicméně doufám, že za pár let třeba jako první vylezu 9c+," nastínil Ondra.

Za dva roky v Tokiu bude součástí olympijských her i sportovní lezení a Ondra tak bude mít šanci navázat na předchozí držitele Ceny Gutha-Jarkovského ziskem medaile. "Zatím není jisté, že se na olympiádu dostanu, protože ještě nejsem nominovaný. Doufám ale, že tam zalezu parádní výsledek," zakončil Ondra.

O vítězství sportovního lezce rozhodli počtvrté sami sportovci. "Martin Doktor (sportovní ředitel ČOV, pozn. autora) před lety přišel s tím, že to musí být nejprestižnější cena a musí o ní rozhodovat sami sportovci," vysvětlil předseda ČOV Jiří Kejval.

Přehled držitelů Ceny Jiřího Gutha-Jarkovského, nejvyššího vyznamenání Českého olympijského výboru (od znovuobnovení ankety v roce 1994):

1994 - Petr Kůrka (sportovní střelba) a Jiří Král (zakladatel čs. tělovýchovného lékařství) 1995 - Jan Železný (atletika)
1996 - Martin Doktor (rychlostní kanoistika)
1997 - Tomáš Dvořák (atletika)
1998 - hokejová reprezentace
1999 - Ludmila Formanová (atletika)
2000 - Jan Železný (atletika)
2001 - Roman Šebrle (atletika)
2002 - Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
2003 - Martin Koukal (běh na lyžích)
2004 - Roman Šebrle (atletika)
2005 - Kateřina Neumannová (běh na lyžích)
2006 - Kateřina Neumannová (běh na lyžích)
2007 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2008 - Barbora Špotáková (atletika)
2009 - Josef Váňa (jezdectví)
2010 - Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2011 - Petra Kvitová (tenis)
2012 - Miroslava Knapková (veslování)
2013 - Zuzana Hejnová (atletika)
2014 - Radek Jaroš (horolezectví)
2015 - Ondřej Synek (veslování)
2016 - Lukáš Krpálek (judo)
2017 - Adam Ondra (sportovní lezení)

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.