ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Rusové bojují proti diskvalifikaci ze Soči, hned dvaadvacet se jich odvolalo k CAS

Velikost textu:

Přijmout diskvalifikaci z olympiády v Soči 2014 kvůli užívání dopingu? Ne. Dvaadvacet z pětadvaceti potrestaných ruských sportovců se odvolalo k Arbitrážnímu soudu pro sport (CAS) v Lausanne. Distancovaní sportovci vyzvali CAS, aby vynesl verdikt do startu olympijských her v Pchjongčchangu, které začnou 9. února.

Alexander Legkov
Alexander Legkov

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) kvůli dopingovému skandálu diskvalifikoval v listopadu a prosinci ze Soči 25 ruských sportovců, medailistům nařídil vrátit cenné kovy a doživotně je vyloučil z Her. Mezi 22 sportovci, kteří odvolání podali, jsou vítězové ze Soči bobista Alexandr Zubkov, běžec na lyžích Alexandr Legkov a skeletonista Alexandr Treťjakov.

K CAS se zatím neodvolaly jen členka původně stříbrné biatlonové štafety Olga Zajcevová a běžkyně na lyžích Julia Čekalevová a Anastasia Docenková, jež byly diskvalifikovány jako dosud poslední v závěru minulého týdne.

Všech pětadvacet sportovců bylo podle MOV součástí systematického a státem řízeného dopingu a podvodů se vzorky v Soči, na které poukázali vyšetřovatelé Světové antidopingové agentury (WADA). Rusko kvůli tomu přišlo o jedenáct medailí a v hodnocení národů, které původně na domácí olympiádě ovládlo s bilancí 33 medailí (13-11-9), kleslo na šesté místo.

Arbitrážní soud pro sport oznámil odvolání ruských sportovců den poté, co bylo Rusko vyloučeno z OH v Pchjongčchangu. Vybraní ruští sportovci budou moci v Koreji startovat jen jako neutrální.

Přímé sportovní přenosy - 7. prosince

 • Pouze web: 17:00 - Slovensko – Finsko (MS florbalistek)
 • ČT sport + web: 18:30- Slavia - Astana (Evropská liga - fotbal)
 • Pouze web: 18:55 - Česko – Finsko (OH kvalifikace curlerek)
 • Start pouze web: 20:25 - Česko - Norsko (MS házenkářek)
 • ČT sport + web: 22:05- Sestřihy Evropské ligy
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.