ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina
Taxis Gladiator Race

Vítěz Velké Pardubické Kratochvíl se v na pardubickém závodišti plazil bahnem

Velikost textu:

Letošní vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl si znovu proběhl kurs slavného dostihu, ovšem tentokrát bez koně. Do 6,9 kilometru dlouhého závodu nazvaného Taxis Gladiator Race se na pardubickém závodišti pustil v družstvu s třemi kolegy žokeji. V dostihu obávaný Taxisův příkop pro ně tentokrát nebyl těžkou překážkou. Nejhorší z 39 překážek byly podle Kratochvíla speciální gladiátorské úkoly, především tažení tří pneumatik po pás v ledové vodě vodního příkopu. Na závodišti bylo kolem nuly. 

Jan Kratochvíl na Taxis Gladiator Race
Jan Kratochvíl na Taxis Gladiator Race

"Je to náročný závod. Řekneš si, že sedm kilometrů zas taková štreka není, ale když se do toho přidají ty překážky, tak toho má v cíli každý dost," řekl Kratochvíl. Zatímco se svým koněm No Time To Lose prolétl Kratochvíl trať Velké pardubické o druhé říjnové neděli za necelých deset minut, tentokrát s třemi kamarády strávil na trati hodinu.

Náročnost extrémního závodu s dostihem se podle překážkového šampiona nedá srovnávat. "Celý závod je silový a držet tempo a do toho vkládat překážky je fyzicky náročné. Překážky a ploty z dostihu byly na uvolněnou, gladiátorské překážky byl opravdu zážitek," řekl. V druhé polovině závodu přišla na jednoho z žokejů vážná krize. "Snažili jsme se si jako tým pomáhat a zvládli jsme to," řekl Kratochvíl. Jeho týmovými kolegy byli Marcel Novák, Sertash Ferhanov a Patrick Boekhout.

Některé specifické překážky, například ručkování či horolezeckou stěnu, čtveřice žokejů, stejně jako řada jiných z více než 1100 soutěžících, nezvládla. Kdo nebyl schopen překonat danou překážku, musel absolvovat náhradní úkol, a to běžecký trest v různé formě. Do cíle soutěžící dobíhali mokří a celí od bláta, jedním z úkolů totiž bylo plazení se v rozbahněné oranici pod ostnatým drátem.

přehrát video
Na pardubickém dostihovém závodišti se běžel Gladiator Race

Do nalákání žokejů do závodu, konkrétně Marcela Nováka, se zapojil i osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. "Pan Váňa mi volal. Ví, že běhám, že aktivně hraju fotbal, a jestli bych do toho nešel. Úplně přesně nevím, o co jde, ale strach nemám a navíc nerad prohrávám," uvedl Novák odhodlaně před startem.

Trasa závodu s určitými odbočkami kopírovala kurs Velké pardubické a měla i stejnou délku jako slavný dostih. Vedle Taxisova příkopu závodníci zdolávali například vodní příkop, irskou lavici, stejně jako koně běželi oranicí. Nad živým plotem Taxisova příkopu pořadatelé vytvořili rampu, z které běžci skákali do pytlů s molitanem na dně příkopu. Intervalový start se odehrával z dvanáctimístných startovacích boxů pro koně.

Závod byl na pardubickém závodišti prvním svého druhu a byl součástí seriálu extrémních závodů Gladiator Race. Různé druhy extrémních překážkových závodů v posledních letech lákají tisíce lidí. Popularita závodů je obrovská i v zahraničí. Češi se navíc umísťují vysoko na mistrovstvích Evropy i světa. Úspěšná je například Češka Zuzana Kocumová, bývalá reprezentantka v běhu na lyžích. K hlavním českým sériím těchto závodů patří Spartan Race, Predátor, Gladiátor a Army Run. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.