ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Nadační fond Věry Čáslavské chce naučit děti správnému pohybu

Velikost textu:

Jméno Věry Čáslavské patří do souhvězdí nejvýznamnějších osobností sportovní historie. Dcera Radka teď dokázala naplnit i její další velký sen a prostřednictvím fondu pomůže české mládeži v cestě ke sportu.

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská už před pár lety sama uvažovala o založení nadačního fondu a učinila první kroky k jeho zrodu. Práci ale nestačila dokončit. "My v tom s láskou pokračujeme," řekla dcera Radka.

Žádost na vznik fondu byla podána letos 3. května, v den nedožitých 75. narozenin Věry Čáslavské. "Symbolicky. Chceme uchovat odkaz Věry Čáslavské a rovná záda našim lidem. A také je to podpora dětí ze sociálně slabších rodin, které budou chtít sportovat. Chtěli bychom děti vrátit k pohybu," řekla Radka Čáslavská.

Dobrý pohyb jako základ

Fond Věry Čáslavské spolupracuje s Nadací Olgy Havlové a pilotním projektem nejspíše bude zaměření na děti už v mateřských školkách. "Zjistili jsme, že problémem je pohybová kultura u malých dětí - špatné sezení a chůze. Za pomoci fyzioterapeutů chceme malé špunty nadchnout a naučit je se dobře hýbat, abychom vybudovali dobrý základ pro jakýkoli sport počínaje gymnastikou a konče třeba americkým fotbalem," řekl Tadeáš Kopeček, člen rady Nadačního fondu Věry Čáslavské.

přehrát video
Nadační fond Věry Čáslavské chce pomoci dětem srovnat záda

Věru Čáslavskou podle slov její dcery trápilo a byla překvapená, že děti ani nedokážou přeskočit švihadlo. "Chtěla tělesnou kulturu podpořit, proto o vzniku přemýšlela a sama si schválila už i logo," řekla Radka Čáslavská.

Zajištění fondu by mělo být podle jeho zakladatelů vícezdrojové. Mimo jiné se jedná také o podpoře z Japonska, kde byla Čáslavská velice oblíbená. "Pravdou je, že Japonci jsou k nám velice vstřícní," uvedla Radka Čáslavská.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.