ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Kdo ovládne Velkou pardubickou?

Velikost textu:
aktualizováno 8. 10. 2017 16:02

Dvacítka koní na startu, obhájce Charme Look v roli favorita a další pokus Marka Stromského o překonání letité smůly. To jsou hlavní taháky 127. ročníku Velké pardubické, slavné steeplechase, která rok co rok láká i ty, kterým jinak dostihy moc neříkají. 

Velká pardubická
Velká pardubická

Asi nejsilnějším příběhem letošní Velké pardubické je angažování Marka Stromského do sedla obhájce Charme Looka. Právě tento desetiletý hnědák může Stromskému pomoct konečně přervat smolnou sérii známou i mimo dostihovou veřejnost.

Dvakrát projel cílem na prvním místě, dvakrát o vítězství přišel. V prvním případě kvůli neobjetí točného bodu, podruhé kvůli dopingovému nálezu v těle jeho parťáka Nikase. K tomu jedno druhé místo o pouhý nos po kontroverzním souboji v cílové rovině s Josefem Váňou.

"Jestli mám někomu pomoci, já věčný smolař, tak tomu, kdo má ještě víc šrámů na srdci než já. A to je Marek Stromský," vysvětlovala Charme Lookova trenérka Martina Růžičková, proč nabídla svého svěřence právě Stromskému.

Střídání jezdce musela řešit na poslední chvíli, protože Jan Faltejsek dal přednost francouzskému koni Virtus d'Estruval. Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické se ale ve slavné steeplechase kvůli potížím se zády neobjeví a v závodě se tak neobjeví ani kůň, v jehož sedle měl vyjet.

"Bolí mě záda. S panem doktorem Brožem jsme zkusili udělat všechno, abychom mě rozjeli, ale bohužel se to nepodařilo," řekl Faltejsek. Čtyřiatřicetiletý žokej zvítězil ve Velké pardubické s Orphee des Blins v letech 2012 až 2014 a loni s Charme Lookem. Pátým triumfem by se v historickém pořadí odpoutal od Václava Chaloupky a Němce Petera Gehma a přiblížil se rekordmanovi Josefu Váňovi, který dostih opanoval osmkrát.

 • Jan Faltejsek, Barbora Málková a Charme Look
  Jan Faltejsek, Barbora Málková a Charme Look zdroj: ČTK/Vostárek Josef
 • Nikas a Marek Stromský
  Nikas a Marek Stromský autor: Josef Vostárek, zdroj: ČTK

V sezoně měl Faltejsek mimo jiné zraněné rameno a nedávno spadl na závodišti v italském Meranu, i to mohlo mít na jeho stav vliv. "Už Gran Premio jsem jezdil trochu pod prášky a s bolestí, ale to se povedlo. Dal jsem tomu odpočinek a doufal, že se to srovná samo. V týdnu před dostihy jsem se cítil dobře a doufal, že všechno bude v pořádku, ale bohužel," řekl smutně.

V sobotu ještě odjel v Pardubicích čtyři dostihy. "To jsem zvládl," řekl. Jeho stav se ale zhoršil. V dnešním třetím dostihu skončil druhý s klisnou Nancy a poté s obtížemi slezl ze sedla. Přiznal, že závod pro něj byl utrpením. "Proto jsem se rozhodl, že nemá význam se snažit o něco dál, protože to prostě nešlo," řekl Faltejsek.

Zatím neví, co potíže způsobuje. "Bolí mě to, jen když jezdím dostihy, sedím na koni. Nemůžu se předklonit, a to je při jízdě na koni trošku handicap," popsal. Na pondělí plánoval návštěvu specialisty.

Faltejsek měl jet koně trenéra Guillaumea Macairea, kterému dal přednost před Charme Lookem. "Pana Macairea jsem nepotěšil, ale prostě takový je život. S tím se může počítat, že se žokej zraní. Je na něm, jestli nechá koně běhat," řekl žokej.  Faltejsek za sebe doporučoval francouzského žokeje Thomase Boyera. "Zvládl by to dobře, ale rozhodnutí je na trenérovi," řekl Faltejsek. Macaire, který v Pardubicích není, koně francouzské majitelky Bertrand Le Gentilové do závodu nepustil. Důvodem bylo nejspíše i počasí. "Hodně napršelo a je to kůň, který potřebuje spíš pevnější půdu," řekl Faltejsek.

S jiným žokejem bude muset nastoupit Nikas, který kvůli dopingu přišel o vítězství v předloňské Velké pardubické. Vést ho měl Lukáš Matuský, který však spadl ve čtvrtém dostihu z Pyšného páva a byl převezen sanitkou do nemocnice. 

Kvalitu zvedne konkurence z Francie

"Určitě, je to nejlepší Velká za poslední roky. Takovou konkurenci jsme tu dlouho neměli. Nejlepší koně z kvalifikací, ti nejlepší z loňska a k tomu francouzský trenér, který sem veze koně, jaké jsme tu možná ještě neviděli," okomentoval pro Dostihový svět letošní úroveň dostihu žokej Josef Bartoš, který se už potřetí v řadě vyhoupne do sedla Zarifa.

To naopak žokej Jaroslav Myška, který v poslední době sklízí se svými svěřenci úspěchy právě na francouzských drahách, odmítá přílišný respekt z cizinců: "Jsou to velmi zkušení koně, kvalitní, ale řekl bych, že naši na tom budou stejně dobře, někteří i líp. Je potřeba je respektovat, ale určitě se jich nebát." Sám zkusí štěstí s šestiletým Bridgeurem.

Sázky a dostihy

Na Velkou pardubickou lze letos sázet i na internetu. Český Jockey Club se navíc dohodl s francouzskou sázkařskou kanceláří PMU, která bude na vrchol českého dostihového kalendáře nabírat sázky ve 24 zemích, v nichž má pobočky. Tři procenta z obratu pošle PMU zpět do českých dostihů. Účast francouzských koní nepochybně ještě zvýší zájem zahraničních sázkařů.

Před Velkou pardubickou se běží sedm rámcových dostihů. Start proslulé steeplechase je naplánován na 16:40. Na peníze dosáhne prvních sedm koní v cíli, vítěz vydělá svému majiteli rovné dva miliony.

přehrát video
Před Velkou pardubickou 2017
Zdroj: ČT sport, Dostihový svět

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.