ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
VELKÁ PARDUBICKÁ

Charme Looka vyzývá devatenáct soupeřů. Černým koněm dostihu je klisna

Velikost textu:

Na start 127. Velké pardubické se postaví 20 koní v čele s obhájcem loňského vítězství, desetiletým valachem Charme Lookem. Vrchol české překážkové sezony tentokrát nalákal i tři koně z Francie, kteří podle dosavadních výsledků mohou pomýšlet na místa nejvyšší. S velkými ambicemi jdou tradičně do dostihu svěřenci trenéra Josefa Váni. Na startovní listině je jediná klisna. Ani jí ovšem kvalita nechybí a může být černým koněm dostihu. Přímý přenos dostihového dne sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz od 11 hodin, hlavní dostih pak od 16:30.

Charme Look na Velké pardubické 2016
Charme Look na Velké pardubické 2016

Charme Look jde do dostihu v pozici favorita, i když už bez svého dosavadního partnera Jana Faltejska. Vládce předchozích čtyř ročníků Velké pardubické v sedle nahradí "smolař" Marek Stromský, který už proběhl cílem dostihu dvakrát první a dvakrát o vítězství dodatečně přišel.

Trenérka Martina Růžičková přiznala, že měla z jezdecké rošády těžkou hlavu. "Dvě noci jsem nespala… Nikdo víc na světě si nezaslouží vyhrát Velkou než Marek. Má na srdci ještě víc šrámů než já, a jestli je nějaká spravedlnost, tak to vyjde," konstatovala.

Charme Look sice vstoupil do sezony nevydařeným startem v květnové kvalifikaci, kterou po kolizi nedokončil, lehkým vítězstvím v té zářijové ale jasně ukázal, že na obhajobu titulu je skvěle připraven.

přehrát video
Stromský bude usilovat o výhru na Velké v sedle Charme Looka

Velkou pardubickou se pokusí pokořit tři Francouzi

Charme Lookovy schopnosti by měla prověřit trojice koní z Francie. Největší respekt vzbuzují výsledky osmiletého Virtuse D´Estruval, kterému dal Faltejsek přednost před Charme Lookem, a i díky jeho přítomnosti bude Virtuse D´Estruval jedním z top favoritů. "Vždycky dokončí dostih za peníze, je to velmi kvalitní kůň s konstantními výkony. S vytrvalostí by také neměl mít problém," odhaduje dostihový expert ČT Libor Šimůnek možnosti francouzského polokrevníka.

O nic horší šance však nemusí mít ani jeho stájový kolega Songe D´Estruval, i když není prověřen na delší než pětikilometrové trati. "Na svém kontě má 14 vítězství, za celou kariéru nedokončil jen dva dostihy. Takže do Velké pardubické jde právem," dodává Šimůnek.

Jako vítěz lednového handicapu v Cheltenhamu přijíždí do Pardubic Urgent de Gregaine, navíc v sedle s Francouzem Felixem de Gilesem, který si už specifika pardubické dráhy osahal před dvěma lety.

přehrát video
Faltejsek se v sedle Virtuse D´Estruvala připravuje na Velkou pardubickou

Josef Váňa posílá čtyři svěřence

Tradičně nejsilnější ekipa míří do dostihu z tréninkové centrály Josefa Váni. Nejzkušenější je 10letý Zarif, který v předchozích letech skončil ve Velké druhý a třetí, vždy s Josefem Bartošem v sedle. Letos dokázal vyhrát květnovou kvalifikaci, v srpnové byl čtvrtý a znovu bude patřit mezi spolufavority.

Druhým místem loni překvapil Ange Guardian, letošní sezona mu ovšem zatím i kvůli zdravotním potížím nevychází podle představ. "Ale nezatracoval bych ho, protože svou kvalitu už prokázal. Může být zase hodně vysoko," varuje Libor Šimůnek.

Sázkové kanceláře však z Váňovy čtveřice upřednostňují osmiletého britského rodáka No Time To Lose, který v kvalifikacích nestačil pouze na Zarifa a Charme Looka a výkonostně jde stále nahoru. Čtvrtým "váňovcem" na startu je Power Zar, který sice zatím nemá v krosových dostizích tolik zkušeností, ale podařilo se mu vyhrát zářijovou kvalifikaci. Dostih měl sice slabší obsazení, výsledný čas byl ovšem o deset vteřin rychlejší než ten, který v srpnu vyběhl Charme Look.

Charme Look a No Time To Lose
Charme Look a No Time To Lose

Velké může znovu vládnout klisna

Jedinou klisnou na startu letošní Velké pardubické bude sedmiletá tmavá hnědka Delight My Fire. Klisna získala řadu úspěchů v polské Wroclavi, loni ale opanovala i pardubickou Cenu Labe a následně se vydala do Cheltenhamu, kde ale po aktivním průběhu před koncem dostihu upadla. "Je to kůň, který může pomýšlet na vítězství. Má obrovskou třídu, skokově je perfektně vybavená a má zdrcující finiš. Když bude mít dobrý průběh dostihu a favorité zaváhají, je schopná vyhrát," míní Šimůnek.

Své příznivce si v neděli jistě opět najde Nikas, smutný hrdina Velké pardubické z roku 2015. Na skvělý výkon, po kterém byl kvůli dopingovému nálezu diskvalifikován, už nedokázal navázat, proto se majitel letos rozhodl 12letého veterána přestěhovat k trenérovi Čestmíru Olehlovi, u kterého by měl získat novou jiskru.

Nikas
Nikas

Dalšími 12letými koňmi na startu budou Universe of Gracie, kterému se po delším útlumu podařilo poslední start vyhrát. Po roční pauze se do Velké pardubické vrací Kasim, ten už ve vrcholu sezony zaznamenal jedno čtvrté a dvě pátá místa.

Naopak teprve šestiletý polokrevný Bridgeur jde hlavně sbírat zkušenosti. "Na startu jsou mnohem zkušenější koně, kteří už ukázali své kvality, a mezi nimi je třeba hledat favority. Naším cílem je, aby Bridgeur předvedl výkon, s kterým bude spokojen majitel i my," nastínil Dostihovému světu Bridgeurův žokej Jaroslav Myška.

Do boje o nižší dotace mohou zasáhnout i polobratři Ter Mill a Templář trenéra Antonína Nováka. 

Naopak placený doběh pro Pareta, Mauglího a Sixtyseven by byl v této konkurenci velkým překvapení. Jako největší outsider jde do dostihu Val de Guye, který při svém startu v zářijové kvalifikaci nedokázal akceptovat tempo soupeřů a nakonec byl zadržen.

přehrát video
IV. kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál Power Zar

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.