ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
Světový pohár šachistů

Válka na šachovnici je u konce. Finále vyhrál Levon Aronjan

Velikost textu:
aktualizováno 27. 9. 2017 15:25

Po téměř měsíci je Světový pohár u konce. Své druhé vítězství na prestižním turnaji získal v gruzínském Tbilisi Levon Aronjan, který ve finále porazil čínského šachistu Ting Li-žena (4:2). Rozhodly až dvě vítězné partie v rapid šachu. Oba šachisté se kvalifikovali pro Turnaj kandidátů, který se uskuteční v březnu 2018. Jediný český zástupce David Navara vypadl ve třetím kole. 

Levon Aronjan a Ting Li-žen
Levon Aronjan a Ting Li-žen

Arménský šachista vyhrál už v roce 2005 a jako vůbec prvnímu hráči v historii se mu podařilo zvítězit na Světovém poháru podruhé. "Bylo to opravdu těžké. V první partii jsem ztratil koncentraci, kdy mě vyrušil hluk z okolní stavby. Ale podařilo se mi vzpamatovat a vyhrát. Ve druhé jsem udělal obrovskou chybu a měl velké problémy, ale nakonec jsem zmátl svého soupeře," popsal Aronjan závěr souboje, po němž se posouvá na druhé místo žebříčku. 

Ve finále byl Armén výrazně aktivnějším hráčem, zvláště pokud hrál černými figurami. Ve druhé partii v klasickém šachu byl podle počítačových analýz v jasně vyhrané pozici, ale v časové tísni optimální řešení nenašel a po 75 tazích se musel spokojit s dělením bodu. Ting Li-žen je sice v žebříčku FIDE až na třináctém místě, ale úspěšně se bránil. Až v rapid šachu kapituloval v obou partiích.

Většina favoritů opouštěla turnaj už v úvodních kolech. Největším překvapením bylo vyřazení Carlsena, jehož poslal domů už ve třetím kole Pu Siang-č'. Ani Aronjana nezastihl turnaj v optimální formě. Už ve druhém kole měl namále s nejlepší ženskou šachistkou Chou I-fan, v dalším hned dvakrát prohrál s Maximem Matlakovem a postoupil až v dodatečné sedmé partii v bleskovém šachu.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.