ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Sokolovny se otevřely veřejnosti, představují své bohaté aktivity

Velikost textu:

Praha - Desítky sokoloven po celé republice se od pondělí otevřely veřejnosti. Členové Sokola v nich představují různé sportovní, turistické a kulturní aktivity. Akce s názvem Sokol spolu v pohybu se koná až do neděle. Každý den je určen pro někoho jiného.

"Cheme představit, co děláme, čím se zabýváme. Sokol je organizace, která má 16 tisíc členů. Máme tři zkáladní proudy činnosti. Sport výkonnostní, sport v podobě nevýkonnostní, tedy pro všechny a pak to zvláštní, a to je společensko-kulturní činnost," řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Sokol představuje mimo jiné aktivity pro seniory a svou práci s nejmenšími dětmi. Středa bude ve znamení dne zdraví a spolupráce s handicapovanými, čtvrtek bude věnován výkonnostnímu sportu.

V pátek je na programu Noc sokoloven, při které zájemci mohou navštívit a seznámit se s historií 90 sokoloven v ČR, včetně areálu Tyršova domu v Praze. Na víkend připravil Sokol zábavní akce a soutěže pro celé rodiny. "Týden je takovým startem cvičebního roku a startem sletového roku, protože příští rok bude 16. Všesokolský slet," dodala Moučková.

přehrát video
Studio 6 představuje Sokol spolu v pohybu

"Je to úžasná možnost zúčastnit se této akce, vyzkoušet si všechny druhy sportů a užít si to," prohlásil judista Jaromír Ježek, který působí v pražských Vršovicích už i jako trenér. "V první třídě jsem šel do Sokola, tam byl oddíl juda a malými krůčky jsem začal. Sokol má u nás velkou tradici," popsal účastník olympiád v Pekingu, Londýně a Riu.

Součástí celorepublikového týdenního projektu bude Sletová štafeta, která oficiálně zahájí rok všesokolského sletu 2018. Sletová štafeta v době od středy do neděle ponese do Prahy poselství o všesokolském sletu z různých měst v Česku, ale i ze Slovenska, Německa a Polska.

V Česku je asi 1150 tělocvičných jednot České obce sokolské, které mají zhruba 160 000 členů, což sokoly řadí mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku. Téměř každá jednota ve zhruba tisícovce měst má svou sokolovnu a většinou několik oddílů. "Člověk, když vejde do Sokola, tak na něj ta tradice a historie dýchne," uvedl Ježek, který se snaží přivést k sokolské myšlence i svého šestiletého syna.

Pod hlavičkou České obce sokolské působí také téměř dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních souborů nebo pěveckých sborů. "Sokol je primárně spojen se sportem, ale činnost uměleckých těles je důležitá část," doplnila Moučková.

Zdroj: ČT sport, ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.