ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Synek se chce pátým titulem mistra světa vyrovnat Drysdaleovi

Velikost textu:

Ondřej Synek bude na mistrovství světa ve veslování, které začne v neděli ve floridské Sarasotě, útočit na pátý triumf v kariéře. Čtyřiatřicetiletý český reprezentant tak má šanci vyrovnat bilanci svého dlouholetého rivala Mahého Drysdalea z Nového Zélandu, který letošní sezonu vynechal.

Ondřej Synek
Ondřej Synek

"Výzva to je. V historii jich pět získali jen Drysdale a (Němec Peter-Michael) Kolbe, já mám čtyři. Mohl bych je dotáhnout. Uvidíme," řekl Synek před odletem do USA.

Nejlepší český veslař historie se na start postaví jako obhájce prvenství, neboť ovládl šampionát v roce 2015 ve francouzském Aiguebelette. Loni byly veslařským vrcholem sezony olympijské hry v Riu, na kterých skončil Synek třetí.

"Je to zvláštní a vůbec mi nedošlo, že obhajuji titul. Jedu závodit a chci prodat, co jsem za celý rok natrénoval," podotkl Synek, který měl v loňském roce problémy se zády, a sezonou se tak podle svých slov spíše protrápil.

"Letos jsem se zbavil všech zdravotních problémů, příprava byla dobrá a nevyšel mi jen Lucern. Doufám, že se mi to povede teď napravit," uvedl a poukázal na nevydařený start v závěrečném závodě Světového poháru, v němž skončil šestý.

Po návratu ze Švýcarska ale absolvoval vydařené vysokohorské soustředění v Livignu, trénoval v Praze a závěrečnou část přípravy strávil na Slapech. "A tam to bylo super. Už tam nikdo nebyl. Ani koupající lidi, ani motorové čluny. Krásná voda a klídek," pochvaloval si letošní evropský šampion z Račic.

Jak na tom skutečně je, ale pozná až při závodech. "Cítím se dobře, ale veslování je blbé v tom, že člověk může mít zkušeností, kolik chce, a cítit se, jak chce. Jak na tom je, ale zjistí až přímo při závodě. Podmínky se strašně mění, což ovlivňuje rychlost lodě. Když si v Račicích změřím úsek, tak z toho stejně nebudu chytrý," pousmál se rodák z Brandýsa nad Labem.

Skif mužů bude v Sarasotě tradičně nejobsazenější disciplínou, 39 přihlášených veslařů ale překvapilo i Synka. "Je to nejvíce, co jsem zažil. Myslím, že nejvíce jsem měl 37 soupeřů. Devětatřicet národností na startu mi přijde pěkné na veslování," řekl.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jeho hlavními soupeři by měli být Robert Manson z Nového Zélandu, Chorvat Damir Martin a Angel Fournier z Kuby. "Jak na tom kdo je, ale vůbec nevím. S nikým jsem nemluvil a nikoho nesledoval. Předpokládám, že všichni budou stejně dobře připraveni jako my a budou také chtít vyhrát," uvedl Synek.

Vyrovnat se bude muset i ze zcela neznámým prostředím. V Sarasotě totiž ještě nikdy nezávodil. "Je to nový kanál, který jsem viděl jen na fotkách. Na jedné jsem viděl, že v kanále plaval aligátor. Snad to dobře dopadne a nezakousne nás," pousmál se.

Areál v předminulém týdnu poničil hurikán Irma a hrozilo, že se MS neuskuteční. Škody ale nakonec nebyly tak velké, jak se předpokládalo. "Pár dní jsme žili v nejistotě, ale pak přišly zprávy, že všechno je v pořádku a jede se," dodal Synek, kterého úvodní rozjížďka čeká v neděli.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.