ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Historicky první medaile. České juniorky přivezly dva bronzy z ME ve frisbee ultimate

Velikost textu:

Veenendaal (Nizozemsko) – Poprvé v historii českého juniorského ultimate dokázala česká reprezentace vybojovat medaile. České reprezentantky do 17 a 20 let přivezly dohromady dvě bronzové medaile.

České reprezentantky ve frisbee ultimate se radují z bronzu
České reprezentantky ve frisbee ultimate se radují z bronzu

Juniorská soutěž se stejně jako seniorská hraje v sedmi lidech na každé straně. Principem hry je dopravit přihrávkami disk do zóny soupeře. Od většiny sportů se frisbee ultimate liší tím, že o průběhu zápasu nerozhoduje žádný rozhodčí, a pravidla hlídají samotní hráči na hřišti.

Dívky v kategorií do 17 let startovaly na ME vůbec poprvé a hned domů vezou bronzovou medaili. V zápase o třetí místo potkaly Francii, již podruhé za sebou během turnaje, a také podruhé ji porazily.

"Zápas o medaile jsme zvládly velmi dobře takticky. Od začátku jsme nasadily účinnou obranu, na kterou soupeřky nebyly připravené a získávaly jsme postupně bodový náskok. Nejnáročnější byl poslední bod, který trval přes 20 minut. Francie dotahovala, na hřišti jsme měly nejsilnější sestavu, holky tam nechaly všechno a nakonec daly poslední bod a zvítězily 12:10," hodnotí trenér Jaromír Jáchym.

O zlato bojovalo v derby německy mluvících zemí Německo a Rakousko a nakonec se radovaly první jmenované. "Finalistky byly o kus lepší, zápas o 3. místo bylo naše maximum," dodává trenérka Kateřina Kiliánová.

Druhou medaili vybojoval výběr dívek do 20 let. V zápase o 3. místo potkaly stejně jako jejich mladší spoluhráčky výběr Francie. "Poprvé jsme Francouzky potkali v zápase o lepší pozici do čtvrtfinálového boje. Po zranění důležité rozehrávačky jsme začali ztrácet, ale nakonec jsme vybojovali výhru 14:12," raduje se trenér Jiří Voseček.

"Oba trenéři jsme v tu chvíli věděli, že na medailové pozici skončíme. Do zápasu o 3. místo jsme nevstoupili nejlépe, nepříznivý stav 1:6 jsme dokázali zvrátit, ze stavu 4:9 srovnat na 9:9 a nakonec vyhrát 13:12," doplnil Voseček.

Reprezentanti do 17 let zažili letos svůj druhý start. V semifinále vyhráli nad Iry, boj o konečné umístění ale prohráli, když nestačili na lepší Velkou Británii a skončili celkově šestí.

Posledním výběrem České republiky na ME byla reprezentace do 20 let. "Nejsilnější moment nastal už v základní skupině, kdy jsme skvěle fungovali jako tým a přejeli tradičně silného soupeře z Velké Británie 15:7. Byl to skvělý pocit vidět kluky na hřišti, jak hrají špičkové ultimate a dávají do toho všechno," hodnotí jeden z trenérů Ondřej Rýdlo.

O možnost hrát o mediale je ale ve čtvrtfinále připravili Irové (nakonec skončili druzí). "Po prohře s Iry následoval jeden ze slabších momentů turnaje, odevzdaný zápas proti Lotyšsku. V boji o umístění už ale zase nastoupil soustředěný tým," dodává. Švýcaři tak nedostali šanci a s výhrou 15:10 vezou čeští reprezentanti celkové 7. místo.

V juniorské kategorii letos v Evropě není dominantní země, zlaté medaile si rozdělilo Německo (dívky do 17 let), Nizozemí (dívky do 20 let), Francie (kluci do 17 let) a Itálie (kluci do 20 let). Rakousko sice nemá žádnou zlatou medaili, zato ve třech kategoriích získalo cenu Spirit of the Game, cenu pro nejférovější tým turnaje.

Zdroj: Česká asociace létajícího disku, ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.