ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Olympiádě v Los Angeles nic nebrání, starosta podpořil pořádání na roky 2024 i 2028

Velikost textu:

Los Angeles – K tomu, aby se letní olympijské hry potřetí vrátily do Los Angeles, už chybí v podstatě jen to, aby Mezinárodní olympijský výbor americké metropoli pořádání přidělil. Starosta města Eric Garcetti podpořil konání olympiády jak v roce 2024, tak v roce 2028.

Los Angeles slaví zisk Stanley Cupu
Los Angeles slaví zisk Stanley Cupu

Na rok 2024 vedle Los Angeles kandiduje jen Paříž. Předseda MOV Thomas Bach zkoumá možnost přidělení dvou olympijských her zároveň. Představitelé pařížské kandidatury v březnu prohlásili, že o olympijské hry v roce 2028 nemají zájem. Jejich projekt je prý použitelný jen pro rok 2024 mimo jiné kvůli pozemkům pro výstavbu olympijské vesnice.

Zástupci Los Angeles tak striktní nejsou, i když by také preferovali časnější termín. Starosta tohoto kalifornského města by rozhodnutí o obou termínech najednou přivítal.

"Myslím, že je to opravdu elegantní řešení a cesta jak inspirovat více měst, aby se ucházela o olympiádu. Také to poskytuje olympijskému hnutí více času na přehodnocení kandidátského procesu, který by rozhodně měl být vylepšen, aby lidé neutráceli miliony dolarů v každém kole se spoustou uchazečů a pouze jediným vítězem," uvedl Garcetti.

Právě do Los Angeles dnes přijede na třídenní inspekční návštěvu hodnoticí komise MOV. Pak absolvuje stejnou třídenní návštěvu v Paříži. Hodnotící zprávu funkcionáři MOV zveřejní 5. července. Zhruba o týden později bude v Lausanne následovat technické zasedání MOV, kde se budou obě kandidátská města prezentovat.

Kvůli nízké podpoře veřejnosti z boje o pořádání olympijských her v roce 2024 odstoupily Boston, Hamburk, Řím a Budapešť. Prezident MOV Bach proto uznal, že olympijská kandidatura by měla být levnější, efektivnější a dostupnější. Zjednodušené podmínky by měly být použitelné již pro výběr hostitelského města zimních olympijských her v roce 2026.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.