ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Přiznala doping. Anceliovičová nyní v čele ruské antidopingové agentury končí

Velikost textu:

Moskva – Anna Anceliovičová už není ředitelkou ruské antidopingové agentury RUSADA. Na svůj post, ve kterém byla od konce roku 2015, rezignovala a dozorčí rada vybere jejího nástupce do čtvrtka. Anceliovičová v prosinci přiznala, že v Rusku existoval státem řízený dopingový program, později však uvedla, že její slova byla vytržena z kontextu.

Anna Anceliovičová
Anna Anceliovičová

Podle prosincového vyjádření Anceliovičové v americkém tisku zaměstnanci RUSADA systematicky a dlouhodobě vyměňovali vzorky moči, reprezentantům také dodávali prostředky na zvýšení výkonnosti. Taková obvinění předtím kolovala už řadu měsíců, ruští činovníci je však vehementně popírali.

Z její výpovědi dále vyplynulo, že do systému byla zapojena i Federální služba bezpečnosti, nástupce sovětské tajné policie KGB. Její příslušníci měli na starost výměnu vzorků v dopingové laboratoři, a to i během domácí zimní olympiády v Soči 2014. Ministerstvo sportu pak po dlouhé roky zajišťovalo čisté vzorky předních sportovců, kteří užívali zakázané prostředky.

Světová atletická asociace IAAF už v listopadu 2015 zakázala ruským reprezentantům start na všech svých akcích, tento postih trvá dodnes. Podle Mezinárodní antidopingové agentury WADA profitovalo z ruského dopingového programu více než 1000 sportovců ve 30 odvětvích. Rusové si tak pomohli k medailím na zimní olympiádě v Soči, na letních Hrách 2012 v Londýně nebo na světovém šampionátu atletů v Moskvě 2013.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.