ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Paralympionik Petráček: Zlato z Ria je velkou motivací, zkusím závodit až do Tokia

Velikost textu:

Praha - Loni v září se stal jediným českým paralympijským vítězem v Riu de Janeiro. Handicapovaný plavec Arnošt Petráček už teď ví, že by na svůj životní úspěch rád v roce 2020 navázal. Rozhodl se totiž pokračovat v aktivní kariéře.

Arnošt Petráček
Arnošt Petráček

"Zlatá medaile je hodně motivující do dalších let, nejen do letošní sezony. Už myslím i na další paralympiádu, protože jsme si řekli, že zkusím závodit do Tokia," řekl Petráček.

"Medaile mě nakopla a i tréninky v bazénu mě více baví. Zjistil jsem, že bez toho nemohu být," přiznal muž, který byl podle očekávání vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem České republiky za rok 2016.

Životní úspěch si Petráček stále ještě užívá. Absolvoval řadu akcí pro sportovní fanoušky i veřejnost, setkal se s vrcholnými politickými představiteli státu a snaží se zpopularizovat sport handicapovaných.

přehrát video
Nejlepším handicapovaným sportovcem byl vyhlášen plavec Petráček

Zvyká si i na to, že jej poznávají lidé na ulici. A to nejen v Českých Budějovicích, kde bydlí. "Dokonce i v Praze. Je to velká radost a jsem rád, že jsme mohli český paralympijský sport posunout dopředu," řekl pětadvacetiletý plavec.

Petráček se narodil bez pažních kostí a má vymknuté kolenní klouby. "Musím tak být i o půl metru rychlejší než soupeři, kteří dohmatávají rukou," uvedl Petráček, jenž zastavuje časomíru úderem hlavou.

"Je to náraz. Ale časomíra je měkká, to nebolí. Když jedu nadoraz, tak se třeba fláknu víc, než je zdrávo, ale naučil jsem se to tak, aby to nebolelo," usmíval se.

Hlavní akcí letošního roku bude pro Petráčka mistrovství světa, které se na přelomu září a října uskuteční v Mexiku. Vedle toho si plní i studijní povinnosti na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

"Finišovat bych měl za rok a půl. Už mám udělané dvě státnice a samozřejmě bych školu rád dokončil. Vychází mi tam vstříc, mám individuální studijní plán," dodal Petráček.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.