ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Tři čínské vzpěračky přišly kvůli dopingu o zlato z Pekingu

Velikost textu:
aktualizováno 12. 1. 2017 19:46

Curych - Čínské vzpěračky Liou Čchun-chung (váha do 69 kg), Cchao Lej (do 75 kg) a Čchen Sie-sia (do 48 kg) přišly kvůli dopingu o zlato z OH v Pekingu 2008. Odebrání zlatých medailí je důsledkem loňských pozitivních výsledků dopingových testů při zpětných analýzách vzorků. Ze stejného důvodu Mezinárodní olympijský výbor diskvalifikoval z her v Pekingu také bronzovou běloruskou koulařku Naděždu Ostapčukovou.

Čínská vzpěračka Liou Čchun-chung
Čínská vzpěračka Liou Čchun-chung

Čínské vzpěračky byly potrestány za nález zakázané látky GHRP-2, která napomáhá růstu svalů. Liou Čchun-chung měla navíc v těle také stopy sibutraminu, přípravku na hubnutí.

Ostapčuková už dříve přišla o nejcennější olympijskou medaili z her v Londýně 2012. Tam tehdy soutěž vyhrála, ale krátce po skončení olympiády byla usvědčena z užití anabolického steroidu metenolonu.

Zlato připadlo Novozélanďance Valerii Adamsové, jež tím obhájila titul z Pekingu. Tentokrát byla Ostapčuková potrestána za nález turinabolu a tamoxifenu.

Vedle čtyř pekingských medailistek MOV nově diskvalifikoval také čtvrtou ženu z kladivářské soutěže Darju Pčelnikovou rovněž z Běloruska, turecká vzpěračka Sibel Simseková přišla o čtvrté místo z londýnské olympiády. Obě byly přitom čekatelkami na bronz kvůli dříve prokázanému dopingu soupeřek.

Z londýnských výsledků byli vyškrtnuti také další vzpěrači Intigam Zajrov (6.) z Ázerbájdžánu a Norajr Vardanjan (11.) z Arménie.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.