ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Stovka běžců na lyžích vyzvala FIS k debatě o dopingu

Velikost textu:

Lausanne - Více než stovka běžců na lyžích navrhla prezidentovi Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Gianfranci Kasperovi setkání na téma dopingu. V otevřeném dopisu, který je adresován také šéfovi Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasi Bachovi, vybízí 104 podepsaných běžců k diskuzi o čistém sportu během únorového mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti.

Marit Björgenová
Marit Björgenová

Stovka sportovců, mezi nimiž není žádný český reprezentant, reaguje na nedávnou zprávu Světové antidopingové agentury (WADA) o státem podporovaném dopingu v Rusku. Běžcům vadí údajná shovívavost sportovních organizací včetně FIS k dopingu a také některé komentáře šéfů lyžařské federace.

Podepsaní běžci na lyžích požadují silnější vedení ze strany FIS, MOV a WADA a právo na sportování v čistém prostředí bez dopingu. Podporují silnou a nezávislou WADA a také přísné a transparentní tresty pro ty, kteří antidopingová pravidla poruší.

Mezi podepsanými sportovci jsou hvězdy z celého světa, například Norka Marit Björgenová, Švédka Charlotte Kallaová, Američanka Kikkan Randallová, Finka Aino Kaisa Saarinenová a Kanaďan Alex Harvey.

Na druhou stranu mezi signatáři chybí Nor Petter Northug či Švýcar Dario Cologna. MOV na základě zprávy vyšetřovatele WADA Richarda McLarena zahájil vyšetřování mimo jiné šesti ruských běžců na lyžích. Jedním z nich je Julia Ivanovová, jména dalších zveřejněna nebyla.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.