ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Kostelecký chce zabojovat o Tokio, pomoci mu má nová zbraň

Velikost textu:

Praha – David Kostelecký by se mohl stát pátým českým sportovcem s šesti olympijskými starty. Už na Hrách v Riu byl v 41 letech nejstarším českým olympionikem. Za čtyři roky v Tokiu by si zlatý medailista v trapu z Pekingu 2008 mohl tuto pozici zopakovat a k tomu mu může pomoci také nová brokovnice, kterou má vyrobenou na míru.

David Kostelecký
David Kostelecký

"Dívám se sezonu od sezony a rok 2020 je daleko. V mém věku už nemůžu plánovat tak dopředu, ale uvidím, jak na tom budu. Postupový klíč na olympiádu je strašně těžký, ale pokusím se o to," řekl Kostelecký. Nejdříve si ale musí zvyknout na novou zbraň. "Je to ohromně těžké, zvláště v mých letech, ale změny jsem měl dlouho v hlavě a beru to jako výzvu," řekl.

Se starou brokovnicí, s kterou vystřílel olympijský triumf, se po více než 14 letech loučil těžko, ale na druhou stranu tak trochu i s úlevou. "Poslední roky jsem měl strach, aby se mi třeba při cestování někde neztratila. Jsem rád, že mi už zůstane doma a pro moje potomky to bude dědictví," řekl brněnský rodák.

Vedle zlata z Pekingu s bývalou zbraní vybojoval například stříbro z mistrovství světa 2011, dvě stříbra z mistrovství Evropy nebo loni dvě výhry ve Světovém poháru. "Zažili jsme toho spolu hodně a teď bude pečlivě schovaná," řekl střelec.

Od italské firmy Perazzi už zkouší novou brokovnici. Jezdí proto na testy do Brescie a střílí v tréninku více ran než předtím. Zbraň má totiž spoustu výhod. "Pro laika se to těžko vysvětluje, ale má především menší zpětný ráz, jinak rozloženou váhu, větší rychlost střely a větší dopadovou energii," popisoval Kostelecký a dodal, že vzhledem k jinému rozložení váhy muselo být jinak upraveno také dřevo pažby.

Nový model firma připravila již před Hrami v Riu, ale rok před olympiádou žádný ze střelců nechtěl zbraň měnit. "To by byl nesmysl a bylo by to neprofesionální, když má člověk něco, co funguje. Načasování bylo nešťastné," řekl Kostelecký. "Ten čas přišel teď, na začátku nového olympijského cyklu. Příští sezona není tak důležitá, mistrovství Evropy a světa jsou až na konci a je tak krásný prostor všechno zkoušet," doplnil.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.