ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Legendární Messner v Praze pokřtil knihu a vyzdvihl výkony Adama Ondry

Velikost textu:

Praha - Legendární horolezec Reinhold Messner, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek, přijel do Prahy pokřtít svou novou knihu Pád nebes. Cestovatel a také spisovatel ve svém díle popisuje 150 let starý příběh výpravy, která měla tragický konec, když její větší část při návratu zahynula. Při své čtvrté návštěvě Prahy Messner také ocenil výkon českého lezce Adama Ondry, který před třemi dny úspěšně dokončil přelez stěny Dawn Wall.

Reinhold Messner se svým novým dílem Pád nebes
Reinhold Messner se svým novým dílem Pád nebes

"Mám rád tohle město i zemi, znám tady nějaké horolezce. Budu tady dva dny," řekl po křtu knihy Messner, který žije v Itálii, ale kvůli svým aktivitám cestuje zejména po Německu a Rakousku. "Budu mít na festivalu nějakou přednášku a představím i výstavu svých muzeí," přiblížil svůj program.

Messner byl v Praze v letech 2001 a 2005, na Festivalu alpinismu bude podruhé po sedmi letech. Jako první vylezl v roce 1978 na nejvyšší horu světa Mount Everest bez kyslíku společně s Peterem Habelerem, který bude na pražském festivalu rovněž osobně přítomen.

"Stále píšu, starám se o muzea, mám často přednášky a vystoupení v televizi, natáčím filmy. Snažím se chodit stále do hor, ale na nějaké velké expedice už netrénuju," prozradil slavný horolezec, který byl před lety také poslancem italského parlamentu.

přehrát video
Horolezec Reinhold Messner představil v Praze knihu Pád nebes

Ocenil také výkon českého skalního lezce Ondry, který je dvojnásobným mistrem světa v lezení na obtížnost a v posledních dnech se jeho jméno často skloňovalo v souvislosti s vylezením slavné vícedélkové cesty Down Wall v masivu El Capitan v Yosemitech.

"Adam Ondra je v tento moment nejlepší skalní lezec na světě. Je úspěšný i ve sportovním lezení, a až s ním skončí a bude se věnovat pouze skalám, tak toho dokáže ještě víc," uvedl Messner. "Na světě je plno mladých lezců, kteří mají schopnosti tento sport posunout o hodně dál. Lezení po skalách se stává stále větším a větším sportem než sportovní lezení v halách," řekl Messner.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.