ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Carlsen se vrátil do hry. Ovládl desátou partii a srovnal na 5:5

Velikost textu:
aktualizováno 25. 11. 2016 17:58

New York – Souboj o šachový trůn se znovu vyrovnal. Norský mistr světa Magnus Carlsen porazil v desáté partii v New Yorku ruského vyzývatele Sergeje Karjakina a stav zápasu je 5:5. Po dni volna jsou na pořadu dvě zbývající partie, a pokud vydrží nerozhodný stav, určí nového krále tie-break v podobě her s výrazně zkráceným časem.

Norský mistr světa Magnus Carlsen
Norský mistr světa Magnus Carlsen

Carlsen měl výhodu bílých figur a soupeři už pošesté zvolili španělskou hru, tentokrát s berlínskou obranou. Už ve 20. tahu měl Karjakin velkou šanci dosáhnout remízu vynuceným opakováním tahů, ale buď ji přehlédl, nebo mu půl bodu bylo málo a zvolil jinou cestu. Po výměně dam norský velmistr trpělivě zvyšoval tlak a v 56. tahu byl odměněn soupeřovou chybou.

V té chvíli bylo téměř rozhodnuto, Karjakin se sice ještě zoufale bránil v naději, že soupeř nenajde správné řešení, ale Nor si už první výhru v zápase nedal vzít. Po 75. tazích a šesti a půl hodinách hry bylo vyrovnáno.

Jestliže vítěze neurčí dvanáct partií, bude 30. listopadu, v den Carlsenových šestadvacátých narozenin, následovat tie-break. V něm se hrají čtyři partie v rapid šachu s limitem 25 minut pro každého hráče. Dalším pokračováním by pak byl bleskový šach s pětiminutovým limitem.

přehrát video
Stav zápasu o titul mistra světa v šachu je vyrovnaný na 5:5
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.