ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Vyzývatel Karjakin v šachovém finále poprvé vyhrál, Carlsen to neunesl

Velikost textu:
aktualizováno 22. 11. 2016 09:35

New York - Po sedmi remízách přinesl zápas o šachový trůn v New Yorku první výhru. Připsal si ji překvapivě ruský vyzývatel Sergej Karjakin, přestože hrál černými figurami. Nad Norem Magnusem Carlsenem vede po osmi z dvanácti partií 4,5:3,5 bodu. Obhájce titulu prohru neunesl, utekl z tiskové konference, což ho bude stát v přepočtu více než milion korun.

Zápas o titul mistra světa mezi Magnusem Carlsenem a Sergejem Karjakinem
Zápas o titul mistra světa mezi Magnusem Carlsenem a Sergejem Karjakinem

Carlsen se vrátil k zahájení dámským pěšcem z úvodní partie, tentokrát byl pokračováním Colleův systém, ale soupeř všechny útočné pokusy opět bez větších problémů odrazil. Po osmnácti tazích hodnotili komentátoři situaci na šachovnici jako jasnou remízu.

Norský velmistr, očividně frustrovaný tím, že se mu stále nedaří, začal příliš riskovat, a to se mu vymstilo. Časovou tíseň před prvním limitem ještě ustál, ale v koncovce udělal hned dvě chyby, čehož vyzývatel chladnokrevně využil. Po 52 tazích a více než pěti hodinách hry mohl začít slavit. Pro devátého hráče žebříčku FIDE to bylo teprve druhé vítězství nad norskou světovou jedničkou z 29 partií.

přehrát video
Ve finále poprvé zdolal Rus Karjakin Nora Carlsena

Zachmuřený Carlsen při čekání na soupeře na tiskové konferenci chvíli čelil bleskům fotoreportérů, pak zlostně mávnul rukama a zmizel. Neúčast na povinném pozápasovém setkání s novináři ho bude stát deset procent odměny, což je v případě celkové prohry 40 tisíc, při obhajobě titulu dokonce 60 tisíc eur.

Naopak vítěz rozdával úsměvy a ocenil i to, že soupeř vnesl do utkání atraktivitu. "Dnes to byl velký den, díky Magnusu Carlsenovi," prohlásil Karjakin. Na otázku, jak je možné, že první celý bod získal černými, odpověděl: "Je lepší hrát dobře než hrát bílými."

Zápas bude pokračovat po dni volna ve středu a první tah udělá Karjakin.

Podívejte se na Carlsenův únik z tiskové konference:

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.