ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Bábek vybojoval na ME už druhou medaili. K bronzu přidal zlato z keirinu

Velikost textu:
aktualizováno 23. 10. 2016 19:48

Paříž – Na mistrovství Evropy v dráhové cyklistice konané v Paříži bude Tomáš Bábek vzpomínat velice rád. Český cyklista na něm vybojoval už druhou medaili. K bronzu ze závodu na kilometr s pevným startem přidal kov nejcennější, když si zlato vyjel v keirinu a navázal na Pavla Kelemena, jemuž se stejný počin povedl loni. Robin Wagner dojel v malém finále druhý, celkově obsadil osmé místo.

Tomáš Bábek
Tomáš Bábek

Pro českou dráhovou cyklistiku je to čtvrtý evropský titul od premiérového šampionátu před šesti lety.

Ve Francii už reprezentace získala tři cenné kovy. K Bábkovým medailím přidal jednu i Jiří Hochmann ve vyřazovacím závodu, v němž získal bronz. Co do počtu medailí byl letošní šampionát nejúspěšnější v historii.

Devětadvacetiletý závodník Dukly Brno Bábek byl dnes nejrychlejší v rozjížďce i v semifinále. Ve finále si vylosoval zadní pozici a výhodu maximálně využil. Nedlouho po odstoupení vodiče se dostal do čela a vedení udržel před dotírajícím Ukrajincem Andrijem Vynokurovem až do cíle.

přehrát video
Bábek triumfoval v keirinu a slaví zlato

"Už na startu jsem věřil, že bych mohl na medaili dosáhnout. Od rána jsem byl pozitivně naladěný, nechyběla mi zdravá sebedůvěra. K ní mi dopomohlo třetí místo v závodě na jeden kilometr. Podařilo se mi dobře načasovat formu," řekl po závodě Bábek.

Bábek před osmi lety vybojoval bronz na kilometru na ME do 23 let a v témže roce se jako člen družstva v týmovém sprintu zúčastnil olympijských her v Pekingu. O tři roky později málem přišel o život, když byl po srážce s automobilem tři dny v kómatu. 

"Bylo to pro mě velmi těžké období. Jsem rád, že jsem se na dráhu vrátil. Věřil jsem stále v to, že bych mohl dosáhnout ještě na další úspěch. Měl jsem velkou motivaci. Vyplatilo se mi to," dodal Bábek, jenž na loňském ME obsadil při triumfu oddílového kolegy Kelemena v keirinu šesté místo.

Mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Paříži:

Muži:

Keirin: 1. Bábek (ČR), 2. Vynokurov (Ukr.), 3. Conord (Fr.), ...8. Wagner (ČR). Bodovací závod dvojic: 1. Mora, Torres (Šp.) 51, 2. Kneisky, Thomas (Fr.) 45, 3. De Ketele, De Pauw (Belg.) 44, ...10. Bláha, V. Hačecký (ČR) 4.

Ženy:

Sprint - finále: Krupeckaiteová (Lit.) - Vojnovová (Rus.) 2:0 (11,557, 11,595), o 3. místo: Calvová (Šp.) - Degrendeleová (Belg.) 2:0 (11,497, 11,219). Bodovací závod dvojic: 1. D'Hooreová, Kopecká (Belg.) 36, 2. Kayová, Nelsonová (Brit.) 26, 3. Kesslerová, Wildová (Niz.) 22, ...9. L. Hochmann, Machačová (ČR) 4.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.