ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Týmovou časovku ovládli jezdci Etixx-Quick-Step, obhájci z BMC skončili těsně druzí

Velikost textu:
aktualizováno 9. 10. 2016 20:55

Dauhá (Katar) – Nechybělo mnoho. Americká stáj BMC ale na vítězný hattrick nakonec nedosáhla a zlato z týmové časovky si z mistrovství světa veze sestava týmu Etixx-Quick-Step, která porazila druhou BMC o 12 sekund. Třetí místo obsadila australská Orica-BikeExchange. Jediný český zástupce v závodě Daniel Turek skončil s izraelským týmem Cycling Academy dvanáctý. Mezi ženami si pro titul dojely členky nizozemského týmu Boels Dolmans.

Vítězná sestava týmu Etixx-Quick-Step
Vítězná sestava týmu Etixx-Quick-Step

Prvenství pro belgickou stáj miliardáře Zdeňka Bakaly, jejíž barvy oblékají Zdeněk Štybar s Petrem Vakočem, vyjeli v dramatické přetahované s BMC Bob Jungels, Marcel Kittel, Yves Lampaert, Tony Martin, Niki Terpstra a Julien Vermote. Vítězné družstvo vystoupilo opět na vrchol po loňském stříbru a třetí příčce z roku 2014, když 40 kilometrů dlouhou trať ujelo za 42 minut a 32 vteřin, tedy průměrnou rychlostí přes 56,4 kilometru v hodině.

Mimořádný byl triumf pro německého časovkářského specialistu Martina. Trojnásobný mistr světa z let 2011 až 2013 byl spolu s Terpstrou členem sestavy Etixxu na všech pěti šampionátech, na kterých se časovka družstev jela. Navíc se s Bakalovou stájí loučí a přechází do ruského týmu Kaťuša.

"Je to pro mě hodně emotivní. Naposledy jsem jel za tým, který se v posledních pěti letech stal mou rodinou. Dosáhli jsme na velká vítězství a zažili skvělé momenty. Tady se sen stal skutečností, šlo o dokonalou rozlučku s týmem," pochvaloval si Martin.

"Byla to super harmonie. Marcel (Kittel) jel v posledním kilometru výborně, v celém týmu nebyla jediná slabina. S Nikim jsme dosáhli na třetí titul, oba jsme před závodem věděli, že jedna velká éra končí. Byl jedním z hlavních motorů týmu a jsem si jistý, že bez něho by nebylo možné třikrát vyhrát," prohlásil Martin.

přehrát video
Etixx-Quick-Step slaví vítězství v týmové časovce na MS

Na BMC zbyla druhá příčka

O zkompletování hattricku usilující sestava BMC (Rohan Dennis, Stefan Küng, Daniel Oss, Taylor Phinney, Manuel Quinziato a Joseph Rosskopf) vítěze po celý závod naháněla. Na prvním mezičase ztrácel americký tým přes tři vteřiny, po dvou třetinách trati pouhých sedm setin. V cíli byl ale rozdíl téměř dvanáctivteřinový.

"Jsme samozřejmě zklamaní. Přijeli jsme pro vítězství, ale místo toho jsme prohráli o více než 11 sekund s Etixxem. Oni se však dnes ukázali jako silnější tým," přiznal Phinney. "Myslím, že jsme neměli ten nejlepší den, ale i tak jsme jeli, jak to jen nejlépe šlo. A jsem hrdý na to, jak jsme to zvládli," dodal Phinney.

Stejně jako zbývající soupeři na pódiu dokončil hlavní favorit celý závod jen s povoleným minimem čtyř jezdců, přestože plán zněl jinak. "Chtěli jsme přijet kompletně v šesti, ale s blížícím se koncem závodu jsme už věděli, že dojedeme v pěti, nebo ve čtyřech. Myslím, že na konci jsme mohli jet všichni o něco rychleji, ale druhé místo není špatné. Občas prostě prohrajete s někým lepším," zhodnotil závod Phinney. 

Britská stáj Sky, která byla jedním z favoritů na pódiové umístění a v jejímž dresu se měl představit i Leopold König, skončila čtvrtá. König jen pár hodin před startem šampionátu odstoupil kvůli nemoci a nepojede ani individuální časovku.

Ženám kralovala stáj Boels Dolmans

O triumf stáje Boels Dolmans v závodě žen se postaraly Chantal Blaaková, Karol-Ann Canuelová, Lizzie Deignanová, Christine Majerusová, Evelyn Stevensová, Ellen Van Dijková. Vrátily porážku formaci Canyon-SRAM, s níž před rokem v Richmondu prohrály o šest vteřin.

Tentokrát byly o 48 vteřin rychlejší, přestože na mezičase po první třetině čtyřicetikilometrové trati měly navrch obhájkyně titulu. Třetí skončil tým Cervélo Bigla s téměř dvouminutovým mankem.

Časovka družstev (40 km):

Muži: 1. Etixx-Quick-Step (Jungels, Kittel, Lampaert, Martin, Terpstra, Vermote) 42:32, 2. BMC (Dennis, Küng, Oss, Phinney, Quinziato, Rosskopf) -11, 3. Orica (Durbridge, Edmonston, Hepburn, Impey, Matthews, Tuft) -37, 4. Sky, 5. LottoNL oba -54, 6. Movistar -1:11, ...12. Cycling Academy (m.j. Turek) -4:24.

Ženy: 1. Boels Dolmans (Blaaková, Canuelová, Deignanová, Majerusová, Stevensová, Van Dijková) 48:41, 2. Canyon -48, 3. Cervelo -1:56. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.