ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Patnáct statečných. Velká pardubická bude čistě českou záležitostí

Velikost textu:

O pětimilionovou dotaci 126. Velké pardubické bude v neděli bojovat patnáct koní a jezdců, nejméně od roku 2011, kdy se dostihu účastnilo pouze 14 dvojic. Oč užší, o to vyrovnanější startovní pole letos je. Reálnou šanci na úspěch má dobrá polovina účastníků. Negativní stránkou je neúčast zahraničních koní. I když se na jaře na přihláškách objevilo několik zajímavých jmen, nakonec do Pardubic žádný cizinec nedorazí a Velká bude po pěti letech opět čistě českou záležitostí. Přímý přenos 126. ročníku Velké pardubické s doprovodným programem sledujte v neděli od 11:00 na ČT sport nebo od 14:45 na ČT1.

Charme Look a Ange Guardian
Charme Look a Ange Guardian

O roli favorita si výkony z posledních dvou let řekl devítiletý hnědák Charme Look, kterého připravuje trenérka Martina Růžičková. Charme Lookovy vyhlídky v jeho první Velké posiluje zkušený žokej Jan Faltejsek, který ve valachově sedle nahradí jeho stálou jezdkyni Barboru Málkovou absentující kvůli nedávné operaci obratle. "Náhradník" Faltejsek, který vyhrál Velkou třikrát v sedle Orphée des Blins, nepochybně vyhoví Charme Lookově chuti absolvovat dostih aktivně z prvních pozic a pomůže nováčkovi ke klidnému průběhu... a možná životnímu úspěchu.

Silnou trojici posílá do dostihu trenér Josef Váňa. Z jeho svěřenců může vysoko pomýšlet jak zkušený Zarif, který bral loni ve Velké druhé místo, tak i Rabitt Well, loni čtvrtý. Opět ale visí ve vzduchu otazník ohledně jeho ne-chuti odstartovat do dostihu. "Rabitt Well je asi nejlepším koněm, kterého posílám na start. Ale musí se mu podařit odstartovat, to je u něj otázka," potvrzuje trenér přetrvávající nejistotu ohledně Rabitta serveru Galopp Reporter. Oba koně podpoří čeští elitní žokejové – Josef Bartoš, respektive Josef Váňa mladší.

 • Rabbit Well a Josef Váňa ml.
  Rabbit Well a Josef Váňa ml. autor: Karel Juda, zdroj: www.pardubice-racecourse.cz
 • Nikas
  Nikas autor: Kateřina Filipi, zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

Podceňovat se nedá ani třetího z trojlístku Váňovců na startu, osmiletého Ange Guardian, který se prezentoval pěkným výkonem v zářijové kvalifikaci, kde nestačil pouze na Charme Looka. Jeho jezdec Jan Kratochvíl je po vítězství ve slavném italském Gran Premiu při chuti a úspěchem ve Velké by získal ojedinělý double.

Asi nejsledovanějším koněm startovní listiny ovšem bude jedenáctiletý Nikas. Diskvalifikovaný vítěz loňského ročníku sice na jaře hledal formu, ale s podzimem ukázal, že se s ním znovu musí počítat. Dostihem ho opět provede Marek Stromský, o jehož smolné bilanci toho nebylo napsáno zrovna málo.

Hegnus
Hegnus
Více fotek
 • Hegnus autor: Hana Vytopilová, zdroj: www.pardubice-racecourse.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6931/693054.jpg
 • Ange Guardian a Reaper autor: Jiří Dvořák, zdroj: www.pardubice-racecourse.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/70/6930/692963.jpg
 • Universe of Gracie s Janem Faltejskem autor: Roman, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/68/6717/671690.jpg
 • 125. Velká pardubická autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/68/6719/671807.jpg

Stejně jako Josef Váňa posílá do dostihu trojici koní i trenér Čestmír Olehla. Hegnus, považovaný za vycházející hvězdu českých krosů, si ve Velké odbude premiéru, a pokud nevyrobí skokanskou chybu a srovná se s distancí, neměl by mezi nejlepšími chybět. Bez povšimnutí nemůže zůstat ani další nováček, sedmiletý Reaper, syn slavné Registany. Kvalit své matky sice zatím na dráze nedosáhl, měkčí půda by mu ale mohla sedět. Ryzák Pareto si Velkou zkusil poprvé loni, ale svou pouť skončil už na Taxisu.

Otazník visí nad jedenáctiletým Universe of Gracie, který už ve Velké dokázal vyběhnout třetí a čtvrté místo, ale letos na jaře měl kvůli změně trenéra výpadek v přípravě. Na podzim stačil v kvalifikaci na páté místo. Jeho nová trenérka Lenka Horáková je podepsána i pod přípravou slavného Peruána.

Zajímavou dvojici veze z Jeseníků do Pardubic trenér Antonín Novák. Polokrevní polobratři Ter Mill a Templář by mohli těžit z hlubší půdy. Ter Mill pravidelně na podzim ukazuje dobrou formu, Templář se skvěle předvedl už v červnu, když vyhrál druhou kvalifikaci. Podle Nováka oba jeho svěřenci zvládli přípravu na dostih roku bez problémů.

Ter Mill a Templář
Ter Mill a Templář

Nejzkušenějším koněm na startu bude ryzák Peintre Abstrait, kterého čeká už čtvrtá Velká pardubická. Dokončil však pouze při svém debutu, a to na 5. místě. Loni ani předloni se do cíle svěřenec Radka Holčáka nedostal. Ten nyní doufá, že Peintre konečně prolomí smůlu. "Věřím v dobrý výsledek. Můžeme navázat na páté místo z roku 2013," svěřil se trenér Galopp Reporteru. Že jsou jeho svěřenci na podzim ve skvělé formě, naznačují nedávné výsledky z Merana i Velké Chuchle.

Desetiletý Puntarenas, svěřenec Františka Holčáka, sice v červnové kvalifikaci zle dotíral na vítězného Templáře, podle bookmakerů ale bude patřit mezi outsidery dostihu.

Peintre Abstrait (vlevo)
Peintre Abstrait (vlevo)

Na třetí pokus konečně dorazit až do cíle Velké chce jedenáctiletý Amaragon. V sezoně ze tří startů v kvalifikačních dostizích dokázal dokončit pouze jeden, a to na šestém místě. Jeho trenér Pavel Poles věří, že si to nejhorší vybral a avizuje, že Amaragon je za poslední tři roky v nejlepší formě.

Teprve sedmiletý Rendez Vous bude v letošné Velké pardubické zejména sbírat zkušenosti. Na významnější úspěch v kariéře svěřenec trenérky Jany Junkové stále čeká.

STARTOVNÍ LISTINA 126. VELKÉ PARDUBICKÉ:

1

ZARIF, 9

Josef Bartoš

Josef Váňa st.

2

HEGNUS, 8

Jiří Kousek

Čestmír Olehla

3

PARETO, 9

Jaroslav Myška

Čestmír Olehla

4

TER MILL, 10

Jan Odložil

Antonín Novák

5

TEMPLÁŘ, 9

Marcel Novák

Antonín Novák

6

ANGE GUARDIAN, 8

Jan Kratochvíl

Josef Váňa st.

7

UNIVERSE OF GRACIE, 11

Vlastislav Korytář

Lenka Horáková

8

AMARAGON, 11

Pavel Složil ml.

Pavel Poles

9

REAPER, 7

Jakub Spáčil

Čestmír Olehla

10

RABBIT WELL, 10

Josef Váňa ml.

Josef Váňa st.

11

CHARME LOOK, 9

Jan Faltejsek

Martina Růžičková

12

NIKAS, 11

Marek Stromský

Stanislav Popelka

13

PUNTARENAS, 10

Josef Sovka

František Holčák

14

PEINTRE ABSTRAIT, 10

Lukáš Matuský

Radek Holčák

15

RENDEZ VOUS, 7

Martin Liška

Jana Junková

přehrát video
Správce dráhy v Pardubicích: Velký Taxis je pořád nejtěžší překážkou
Zdroj: ČT sport, Galopp Reporter

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.