ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Handicapovaný freestyler Fotheringham: Když vám dá život vozík, najděte skatepark

Velikost textu:

Praha - Má na svém kontě tři zápisy v Guinessově knize rekordů, přitom je Aaron Fotheringham od rozštěpu páteře, který má od narození, na vozíku. V Praze v rámci projektu Dream On inspiroval ostatní, jak lze zacházet s postižením.

přehrát video
Skokan na vozíku Fotheringham: Díky vozíku jsem si splnil sen

Je mu pětadvacet let a už třikrát se postaral o světové rekordy. Od narození je na vozíčku kvůli rozštěpu páteře, a tak nemůže ovládat spodní polovinu těla. Fotheringham však postižení nebere jako nějaké omezení. "Naopak. Tím, že jsem se s handicapem narodil, nevnímám rozdíl. Vozík není něco, co by mě omezovalo, ale naopak právě díky němu jsem si dokázal splnit svůj sen," tvrdí.

Ke skákání se dostal už v útlém věku, když ho starší bratr Brian vzal do skateparku. "Nejhorší bylo naučit se správně padat, dát vozíku správný směr a především odhadnout rychlost a místo dopadu. Pádů bylo opravdu hodně a zlikvidoval jsem asi třicet vozíků," směje se Fotheringham.

Už od svých osmi let trénoval každý den, a v pouhých patnácti letech zvládl jako první na světě salto na vozíku. O čtyři roky později dokonce i dvojité. A zaujal tak i legendárního freestyle motokrosaře Travise Pastranu, který ho pozval do své show Nitro Circus.

"Nemohl jsem uvěřit tomu, že chce do své show právě mě. Není to ovšem konec, mám v plánu dokázat dvojité salto vpřed," líčí své plány Fotheringham, který se podělil i o své motto. "Když vám dá život vozík, najděte skatepark," říká.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.