ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Elitní hráčky šachu nechtějí hrát v hidžábu a hrozí bojkotem šampionátu v Íránu

Velikost textu:

Washington – Velké vášně budí ženský světový šampionát v šachu, který se má příští rok konat v Íránu. Některým elitním hráčkám vadí, že kvůli tamní tradici budou muset na největší ženské sportovní akci v íránské historii hrát v hidžábu. Americká šampionka Nazi Paikidzeová-Barnesová to označila za náboženskou diskriminaci a vyzývá k bojkotu.

Šachy
Šachy

"Írán byl hostitelem šachových turnajů už v minulosti a ženy tam vždy musely mít hidžáb. Teď to bude stejné, je to jejich státní zákon. Je to ale náboženská a sexistická diskriminace. Jestli nezmění místo, nezúčastním se. Jsem kvůli tomu velmi rozhořčená. Cítím se poctěna, že mám na světovém šachovém šampionátu zastupovat USA, a jsem zklamaná, jestliže tam z náboženských, sexistických a politických důvodů nebudu moci být," řekla Paikidzeová-Barnesová.

Panamerická šampionka Carla Herediaová z Ekvádoru se na MS nekvalifikovala, ale vyzvala 64 žen, které se mají soutěže zúčastnit, aby protestovaly proti povinnosti hrát v hidžábu. Hráčka žijící v Texasu řekla, že se situace netýká jenom 64 kvalifikovaných hráček. "Je to světové téma a téma práv žen. Proto se k tomu vyjadřuji. Sport by neměl být poznamenán takovýmto typem diskriminace," řekla.    

V Íránu platí, že se ženy na veřejnosti musejí pohybovat v islámském oděvu, který zakrývá tělo i vlasy.   

Íránu byl šampionát přidělen teprve v tomto týdnu. Susan Polgárová z komise ženského šachu v Mezinárodní šachové federaci (FIDE) řekla, že její instituce zatím nedostala žádné oficiální stížnosti týkající se podmínek turnaje. Starší sestra slavné Judity Polgárové ujistila, že pokud je obdrží, vyřídí je "profesionálním a diplomatickým" způsobem. Sama už se soutěží neúčastní a řekla, že se jí nikdy nestalo, že by musela hrát v hidžábu. Kdyby si ho ale musela vzít, udělala by to z respektu ke kultuře dané země.    

Podle mluvčího FIDE byl Írán jedinou zemí, která se nabídla uspořádat v únoru ženskou šachovou soutěž. Žádná ze 150 členských zemí federace proti tomu prý nevznesla námitku, ani USA.    

Íránská hráčka Mítra Hedžázípúrová konstatovala, že bojkotovat šampionát by byla chyba, protože to zmaří příležitost propagovat ženský sport v Íránu. "Bude to největší sportovní ženská soutěž, jaká se kdy v Íránu konala. V minulosti jsme neměli příležitost pořádat ženské sportovní soutěže. Není správné vyzývat k bojkotu, pro ženy v Íránu je to významná událost, příležitost ukázat naši sílu," řekla Hedžázípúrová.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.