ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Váňův návrat na Velkou pardubickou se letos neuskuteční, není spokojen s koněm

Velikost textu:

Pardubice – Chtěl se opět vrátit mezi účastníky Velké pardubické, osminásobný vítěz Josef Váňa však nakonec na startovní listině bude chybět. Legendárnímu žokejovi a rekordmanovi závodu se nelíbí forma koně Rabbit Hawk Winga, z něhož spadl ve čtvrté kvalifikaci. Letošní 126. ročník se uskuteční v neděli 9. října a sledovat ho budete moci na ČT sport nebo na našem webu.

Josef Váňa st.
Josef Váňa st.

"Zkusíme to za rok, když mi bude 65 let. Já se dám zatím do pořádku, pokud to půjde, a kůň bude mít víc zkušeností," uvedl pro server isport.cz Váňa.

Váňa předloni ukončil kariéru a loňskou Velkou pardubickou sledoval jen z hlediště. Už na konci roku ale plánoval návrat. S osmiletým ryzákem Rabbit Hawk Wing ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov absolvovali červnovou kvalifikaci a skončili sedmí.

Jeli i čtvrtou kvalifikaci, v níž na čtvrté překážce Váňa vypadl ze sedla. "Před skokem si přišlápl. Šel jakoby na hlavu, já jsem ho předběhl a vyletěl jsem z toho. Pro mého koně musí být Taxis jako proutěná překážka," přiznal poté Váňa, že se mu kůň nezdá.

Ještě ho zkoušel v závěrečné skokové přípravě a pak se definitivně rozhodl, že letos se s Rabbitem Hawk Wing na start slavné steeplechase nepostaví. Páteční losování čísel se tak uskuteční bez nich. Z pozice trenéra Váňa pošle na start Velké pardubické trojici koní Ange Guardian, Rabbit Well a Zarif.

Před sezonou byl Váňa psychicky připraven také na variantu, že se svého srdcového dostihu nezúčastní. "Pokud nebudu cítit, že to má cenu, tak to klidně uzavřu uprostřed sezony. V tom nebudu mít určitě problém," řekl v dubnu.

Velkou pardubickou jel osmadvacetkrát a vynechal jen ročníky 2000, 2007 a 2015. Čtyřikrát vyhrál s Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, jednou s Vronským (1997) a tři vítězství přidal v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.