ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

"Já su tak štastný." Před 45 lety se do vod kanálu La Manche pustil František Venclovský

Velikost textu:

Dover/Praha – 45 let uplynulo od prvního českého překonání kanálu La Manche. Dosáhl toho dálkový plavec a otužilec František Venclovský, který na překonání více než padesáti kilometrů potřeboval patnáct hodin a šestadvacet minut.

František Venclovský
František Venclovský

Venclovský se v mládí věnoval boxu a dokonce snil o tom, že se v této disciplíně zúčastní olympiády. Ambiciózní plán ale vzal za své v únoru 1957, kdy po úrazu páteře málem skončil na invalidním vozíku. Tak se dostal k plavání, které bylo součástí rehabilitace a jemuž nakonec zcela propadl.

O překonání kanálu La Manche se poprvé pokusil v září 1970. Za velmi špatného počasí dokázal doplavat bezmála na dohled k anglickým břehům, ale k smrti vyčerpaný byl svým doprovodem předčasně vytažen z vody.

přehrát video
Kameraman ČT: Venclovský poprvé plaval v moři až v La Manchi

Druhý pokus absolvoval Venclovský v červenci následujícího roku. Trasu o délce 56,5 kilometru zvládl v čase 15 hodin a 26 minut. Doverské útesy se tehdy staly svědky jeho památného výroku: "Já su tak štastný." Nebylo se mu ani co divit, podle statistik byl po Denisi Pearsonovi z Rhodésie teprve druhým občanem vnitrozemského státu, kterému se to podařilo.

V roce 1975 se Venclovský do vln kanálu La Manche ponořil ještě potřetí. I tentokrát uspěl, a to dokonce ve třetím nejrychlejším čase jeho věkové kategorie. Legendární plavec František Venclovský zemřel 13. prosince 1996.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.