ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Další dopingový skandál. Zpětná kontrola odhalila 45 hříšníků z Her v Pekingu a Londýně

Velikost textu:
aktualizováno 22. 7. 2016 19:47

Londýn – Ruský dopingový skandál se ještě nestačil vyřešit a Mezinárodní olympijský výbor už oznámil odhalení dalšího. Zpětná kontrola z Her v Pekingu 2008 a Londýně 2012 odhalila 45 sportovců, kteří si pomáhali zakázanými látkami. Spolu s první vlnou opětovných testů tak už bylo objeveno celkem 98 pozitivních vzorků. 

přehrát video
Další kontrola odhalila dopující sportovce z OH v Pekingu a v Londýně

MOV nechal vzorky přezkoumat poté, co se zjistilo, že v Rusku od roku 2011 fungoval státem podporovaný doping. Kvůli aféře už byli ze srpnových Her v Riu de Janeiro vyloučeni ruští atleti a v neděli bude výbor jednat o tom, zda z olympiády vyřadí kompletní ruskou výpravu.

Poslední vlna testů odhalila doping u 30 sportovců z Pekingu a 15 z Londýna, ve třiadvaceti případech šlo o medailisty. Jména a další detaily MOV zatím kvůli právním důvodům nemohl zveřejnit. Dosud bylo přezkoumáno 1243 vzorků, další kontroly budou následovat.

"Opětovné kontroly ukázaly odhodlání MOV bojovat s dopingem," uvedl v prohlášení předseda výboru Thomas Bach. Ten už dokonce obdržel dopis s výzvou 14 národních antidopingových agentur z celého světa, aby Rusko z Her v Riu vyloučil.

Özkanová musí vrátit stříbro

Kvůli dopingu musí vrátit stříbro z olympijských her v Pekingu 2008 turecká vzpěračka Sibel Özkanová. Zpětné testování odhalilo v jejím vzorku stopy zakázaného anabolického steroidu stanozololu. Osmadvacetiletá dvojnásobná mistryně Evropy Özkanová, která na Hrách před osmi lety skončila druhá v kategorii do 48 kg, je další sportovkyní, u které byl doping odhalen díky zpětnému testování vzorků. Od loňského srpna eviduje MOV 98 obdobných případů. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.