ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Velká světová premiéra. IPSC zažilo na webu ČT sport své televizní poprvé

Velikost textu:

Přestože se mistrovství světa v praktické střelbě koná už více než čtyřicet let, až před dvěma dny se závod poprvé dostal v přímém přenosu na televizní obrazovku. Velkou světovou premiéru si odbyl v neděli na webu www.ctsport.cz a vzhledem k tomu, jakou popularitu tento sport ve světě už získal, jde o událost průlomovou.

Praktická střelba
Praktická střelba
přehrát video
Extreme Euro Open 2016

IPSC neboli International Practical Shooting Confederation je federace, která zastřešuje velmi dynamický střelecký sport zvaný též praktická střelba. Kořeny má v 50. letech, kdy bylo zapotřebí vytvořit tréninkové metody, jež by pomáhaly při nácviku sebeobranných střeleckých situací, velmi záhy se ovšem zrodil svébytný střelecký sport. Ten kombinuje přesnou střelbu s přesuny, přebíjením a schopností rychle řešit střelecké situace, které simulují možné užití zbraně v sebeobraně.

I to byl důvod, proč prvními střelci byli příslušníci policie či ozbrojených složek, ale velmi záhy se tomuto sportu začali věnovat i "civilní" střelci, pro které se atraktivní a adrenalinová disciplína stala nejenom prostředkem k nácviku bezpečného a spolehlivého ovládání zbraně, ale sportovní zábavou. A to zábavou velmi rozšířenou.

Oficiální mezinárodní pravidla byla sepsána v roce 1976 a zahrnují soutěže pro pistole, revolvery, pušky a brokovnice. Zajímavé je, že největší část pravidel se věnuje bezpečnosti zacházení se zbraněmi a jakékoliv, byť drobné, porušení těchto předpisů znamená diskvalifikaci střelce. Každá soutěž se skládá z řady situací, na kterých jsou rozmístěny kromě překážek i papírové a kovové terče, a součástí hodnocení je kromě bodů za zásahy terčů i čas mezi startovním signálem a posledním výstřelem.

ČT překonala zásadní problém

Proč ale takhle rozvleklý úvod? Protože čeští střelci patří tradičně v tomto sportu mezi absolutní špičku a vozí medaile z největších světových či kontinentálních závodů. Protože se u nás konal už 8. ročník největšího závodu mimo šampionáty Extreme Euro Open. A protože Česká televize poprvé v historii vysílala tento sport přímým přenosem.

Mistrovství světa IPSC v pistolových disciplínách se vlastně konalo poprvé už v roce 1975, během své historie navštívilo kromě Antarktidy všechny kontinenty a přesto byl první televizní přímý přenos až 5. 6. 2016 z Hodonic u Znojma.

Dosud byl totiž v soutěžích IPSC jeden problém, který znemožňoval televizní vysílání. Špičkové soutěže trvají 6 dnů, během kterých střelci ve skupinkách obcházejí jednotlivé situace. Po skončení soutěží pak začne počítání výsledků a ty jsou vydány až po několika hodinách. V Hodonicích se ovšem už před rokem otestoval nový formát. Po skončení základní části závodu se totiž střílí takzvané superfinále, do kterého postupuje 6 nejlepších v každé divizi. Začíná se znovu od nuly, na čtvrtfinálové situaci se vyřadí dva nejhorší, na semifinálové se zbývající čtveřice rozdělí na dva páry, ten horší bojuje na finálové situaci o bronz a ten lepší o zlato. A právě semifinálovou a finálovou situaci pokryl přímý přenos ČT.

I pro ty nejzkušenější střelce to byla novinka, tlak z finálového souboje umocněný ještě přítomností televizních kamer. Ale zároveň si i ty nejzářivější hvězdy tohoto sportu novinku pochvalovaly, ať už to byla Ruska Maria Guščinová, která střílí v barvách CZ shooting teamu, nebo Francouz Eric Grauffel. Ten je momentálně nejúspěšnějším střelcem v pistolových disciplínách IPSC a po závodě si pochvaloval, že jeho status na Facebooku, že bude v přímém přenosu ČT, získal 10 000 liků! A co je nejdůležitější, přenos sledovali i zástupci světové federace a podle jejich reakcí to vypadá, že novinka, kterou do sportu vnesla Česká televize, by se mohla napříště stát nedílnou součástí světových i kontinentálních šampionátů.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.