ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana
ME v plavání

Micka překonal český rekord, poprvé v kariéře pokořil hranici 15 minut

Velikost textu:
aktualizováno 17. 5. 2016 15:00

Londýn – Skvělým časem se na mistrovství Evropy v plavání blýskl Jan Micka. Jednadvacetiletý kraulař zaplaval v Londýně časem 14:58,62 český rekord na 1500 metrů a poprvé pokořil hranici patnácti minut. Dosavadní vlastní národní maximum z loňska vylepšil o 4,26 sekundy a postoupil do středečního finále ze třetího místa.

Český plavec Jan Micka
Český plavec Jan Micka

Micku výkon z rozplavby překvapil, protože ještě před dvěma týdny byl totálně z formy, až ho trenérka raději poslala domů ze závodů v Bratislavě. Z pokoření milníku měl velkou radost. "Jsem hrozně rád, protože na tenhle čas jsem čekal už hrozně dlouho, snad dva, tři roky," pochvaloval si Micka.

Že na tom je dobře, to zjistil až dnes. Při pondělním tréninku totiž cítil slabost. "Takovej zatuhlej jsem byl. Měl jsem nohy i ruce jako z kamene. Ale skočil jsem do vody a viděl jsem, že se na pohodu s klukama držím," řekl Micka. "Nemyslel jsem na tu hranici 15 minut, ale jsem rád, že to vyšlo. Doufám, že se mi bude plavat líp a líp. Je to na dobré cestě vůči Riu," radoval se.

V londýnském bazénu závodil před čtyřmi lety na olympiádě v 17 letech jako nejmladší člen české výpravy. Ve středu už na stejném místě bude ve finále evropského šampionátu adeptem na medaili. "Musím si lehnout, odpočívat, na všechno se vykašlat," plánoval. "Maximálně se půjdu vyplavat, dám si masáž, pokecám s rodiči. Půjdu s nimi někam na chviličku se projít, abych si vyčistil hlavu," doplnil.

Na polohové dvoustovce uspěl také Pavel Janeček, jehož čas 2:01,72 je rovněž českým rekordem a přinesl mu postup do odpoledního semifinále ze čtrnáctého místa. Vlastní dva roky staré maximum Janeček vylepšil o 34 setin.

Do semifinále postoupily i dvě české prsařky. Martina Moravčíková si na stovce zlepšila osobní rekord na 1:08,25, což byl šestý nejlepší výkon rozplaveb. Moravčíková bude v Londýně usilovat o splnění olympijského limitu na své silnější, dvousetmetrové trati. Petra Chocová byla pomalejší o 61 setin a do semifinále prošla jako třináctá.

přehrát video
Micka: Na tenhle čas jsem čekal snad dva roky
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.