Paralympijský magazín

Ve finále Sportovce roku je pět žen a pět mužů, podívejte se na jejich vrcholné okamžiky

Praha - Pět mužů a pět žen včetně obhájkyně vítězství tenistky Petry Kvitové je ve finálové desítce ankety Sportovec roku 2015, kterou v prvním kole hlasování vybrali členové Klubu sportovních novinářů. Mezi elitou nechybí trojnásobná vítězka ankety rychlobruslařka Martina Sáblíková a s překážkářkou Zuzanou Hejnovou a hokejovým útočníkem Jaromírem Jágrem jsou v užším výběru celkem čtyři držitelé trofeje z předchozích let.

Petra Kvitová
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Desítku, z níž budou vybírat sportovní žurnalisté ve druhém kole, tvoří podle abecedního pořadí Hejnová, Jágr, Kvitová, biatlonista Ondřej Moravec, vodní slalomář Jiří Prskavec, Sáblíková, biatlonistka Gabriela Soukalová, veslař Ondřej Synek, tenistka Lucie Šafářová a silniční cyklista Zdeněk Štybar.

Do užšího výběru tří nejlepších kolektivů se dostali stejně jako v loňském roce fotbalisté za postup na mistrovství Evropy, tenistky za vítězství ve Fed Cupu a smíšená biatlonová štafeta za titul na mistrovství světa. Na čtvrtém místě skončily šampionky basketbalové Evropské ligy ze ZVVZ USK Praha, od účasti na galavečeru je dělilo pouhých 15 bodů.

V desítce nejlepších jednotlivců je šest mistrů světa. Hejnová, Prskavec, Sáblíková a Synek letos získali individuální tituly, biatlonisté Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová vyhráli na MS smíšenou štafetu. Těsně za finálovou desítkou skončil stříbrný medailista z MS běžec na lyžích Lukáš Bauer, jemuž chybělo 19 bodů. Ani titul mistra světa z neolympijské pětistovky, k tomu světové stříbro a evropské zlato nestačily na posun do elitní desítky rychlostnímu kanoistovi Martinu Fuksovi, který skončil dvanáctý.

Kvitová ovládla anketu v letech 2011 a 2014, v nichž vyhrála Wimbledon. Letos se potýkala s následky onemocnění a neprožila tak úžasnou sezonu, přesto se dokázala dostat do finále Turnaje mistryň a s českým týmem vybojovala čtvrté vítězství ve Fed Cupu za posledních pět let.

Ženy vyhrály předchozích devět ročníků ankety, jejich éru načala v roce 2006 bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. V letech 2007, 2009 a 2010 triumfovala Sáblíková, předloni Hejnová a výčet doplňuje královna českého sportu z let 2008 a 2012 oštěpařka Barbora Špotáková, jež tentokrát obsadila až 29. místo.

Posledním mužským vítězem byl v roce 2005 Jágr, který se letos do desítky dostal už poosmnácté. Předtím muži kralovali hlasování od roku 1985. Do užšího okruhu favoritů na zisk ocenění patří Hejnová, jež se po sezoně ovlivněné zraněními dokázala letos fantasticky vrátit a kromě MS v Pekingu ovládla i konečné pořadí Diamantové ligy.

Sáblíková rovněž měla povedený rok, vyhrála mistrovství světa ve víceboji i na tratích 3000 a 5000 metrů. Synek měl zkraje sezony problémy s výkonností, ale nakonec rovněž dokázal na MS vyhrát. V týmech platí za jasné favoritky české tenistky, které v pražském finále Fed Cupu porazily v dramatu Rusko a mohou vyhrát anketu podruhé za sebou a počtvrté v historii. Tenisté nebo tenistky vyhráli hlasování šestkrát v posledních sedmi letech.

1. kolo ankety Sportovec roku 2015:

Finalisté (řazeno abecedně): Zuzana Hejnová (atletika), Jaromír Jágr (hokej), Petra Kvitová (tenis), Ondřej Moravec (biatlon), Jiří Prskavec (vodní slalom), Martina Sáblíková (rychlobruslení), Gabriela Soukalová (biatlon), Ondřej Synek (veslování), Lucie Šafářová (tenis), Zdeněk Štybar (silniční cyklistika).

Další pořadí: 11. Bauer (běh na lyžích) 335 b., 12. Fuksa (rychlostní kanoistika) 318, 13. Berdych (tenis) 294, 14. Čech (fotbal) 255, 15. König (silniční cyklistika) 231, 16. Strachová (alpské lyžování) 220, 17. Vítková (biatlon) 213, 18. Voráček (hokej) 211, 19. Kudějová (vodní slalom) 182, 20. Ledecká (snowboarding) 166, 21. Plíšková (tenis) 142, 22. Knapková (veslování) 123, 23. Krpálek (judo) 116, 24. Holuša (atletika) 108, 25. Satoranský (basketbal) 105, 26. Maslák (atletika) 102, 27. Bank (alpské lyžování) 90, 28. Dostál (rychlostní kanoistika) 58, 29. Špotáková (atletika) 54, 30. Veselý (basketbal) 36, 31. Ondra (sportovní lezení) 32, 32. Koudelka (skoky na lyžích) 32, 33. Jícha (házená) 28, 34. Kelemen (dráhová cyklistika) 27, 35. Lafata (fotbal) 25, 36. Závadová (plavání) 19, 37. Cink (horská kola) 17, 38. Šonka (letecká akrobacie) 16, 39. Vakoč (silniční cyklistika) 12.

Kolektiv roku:

Finalisté: fotbalisté ČR, smíšená biatlonová štafeta (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec), tenistky ČR.

Další pořadí: 4. basketbalistky ZVVZ USK Praha 122, 5. štafeta biatlonistek (Puskarčíková, Landová, Soukalová, Vítková) 56, 6. hokejisté HC VERVA Litvínov 43, 7. basketbalisté ČR 41, 8. fotbalisté Viktorie Plzeň 10, 9. rychlostní kanoisté - K4 (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 10, 10. tým moderních pětibojařů (Svoboda, Kuf, Polívka) 4.