ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Slalomáři testují kanál v Riu, Kudějová skončila v testovacím závodě druhá

Velikost textu:
aktualizováno 30. 11. 2015 14:36

Rio de Janeiro - Strávit co nejvíc času na vodě olympijského kanálu chtějí čeští vodní slalomáři, kteří jsou v Riu de Janeiro na soustředění. Po týdnu testování nové trati si vyzkoušeli i závod, který nejlépe zvládla kajakářka Kateřina Kudějová. Mistryně světa skončila v silné konkurenci druhá, po projetí cílem měla sice v zápisu dvousekundovou penalizaci za údajný dotek branky, český tým ale podal úspěšný protest.

Kateřina Kudějová
Kateřina Kudějová

Mistryně světa z letošního šampionátu v Londýně si ale olympijský kanál zatím moc neoblíbila. "Ta trať je fyzicky náročná, v závodu jsem to docela pocítila, když tady je navíc skoro 40 stupňů. V neděli naštěstí pršelo," uvedla Kudějová. "Čekala jsem podobný kanál, jako je v Londýně, ale podobá se to tady spíš Krakovu. Ten nemám moc ráda, protože je podle mě na závody dost těžký. Ale strávíme tu dva týdny a najezdíme si to tady," řekla.

Do závodu z takzvané eliminace postoupila jen jedna loď z každé země, výjimkou byla kategorie kajakářů, v níž se nepřihlásil potřebný počet států a organizátoři semifinálovou startovní listinu doplnili. Nečekaně ve vyřazovací části skončil mistr světa Jiří Prskavec, který neprojel branku. Pátí byli ve finále deblkanoisté Ondřej Karlovský, Jakub Jáně, šestou pozici obsadili kajakář Ondřej Tunka a kanoista Michal Jáně.

přehrát video
Kudějová skončila druhá v testovacím závodě v Riu

Závod však nebyl hlavním důvodem cesty vodních slalomářů do Ria. Chtěli si hlavně osahat prostředí a jezdit na trati, jejíž model vytvořil kolektiv Jaroslava Pollerta mladšího na pražské ČVUT. "Jezdí se na něm dobře, všude je dost vody, přitom je hotový pár dní. To na jiných kanálech se to vždycky ladí minimálně půl roku. Ten model asi k něčemu je," uznal kanoista Stanislav Ježek. "Jsou tam zákeřné malé vlnky a válečky, které loď nečekaně zastaví nebo někam otočí," uvedl.

Závodníci si stěžují na vysoké teploty, které místy dosahují až ke čtyřiceti stupňům Celsia. "Náročné jsou přechody z klimatizace," řekl Karlovský. Slalomáři chtějí na trati najezdit během dvoutýdenního soustředění co nejvíc. "Rozhodně forma zatím není, závodili jsme z plného tréninku, počasí je náročné, vysoká vlhkost," uvedl šestý muž finálového závodu kajakářů Ondřej Tunka.

Na tréninkový kemp z vlastního rozhodnutí nejeli kajakář Vavřinec Hradilek, a to i kvůli natáčení filmu Tenkrát v ráji, v němž hraje hlavní roli, a kajakářka Štěpánka Hilgertová. Z eliminace vypadl kajakářský mistr světa z Londýna Jiří Prskavec, který neprojel branku.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.