ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan
VODNÍ SLALOM

Nejúspěšnější MS za 46 let. Prskavec je mistr světa, Hošková má stříbro

Velikost textu:
aktualizováno 20. 9. 2015 19:42

Londýn - Čeští vodní slalomáři zažili nejúspěšnější světový šampionát od roku 1969. O druhé zlato z MS po Kateřině Kudějové se postaral Jiří Prskavec, který se stal poprvé v kariéře mistrem světa ve vodním slalomu, a to v kategorii K1. Vedle dvaadvacetiletého vicemistra světa z Prahy 2013 uspěla ještě kanoistka Kateřina Hošková, která vybojovala v neolympijské kategorii stříbro. Kajakáři na závěr programu vyhráli i závod hlídek a Prskavec tak stejně jako Kudějová odjel se dvěma zlatými. Čeští slalomáři se stali nejúspěšnější zemí londýnského MS.

Radostné emoce Jiřího Prskavce po dojezdu do cíle závodu K1
Radostné emoce Jiřího Prskavce po dojezdu do cíle závodu K1

Kajakář Jiří Prskavec se stal v Londýně poprvé v kariéře světovým šampionem ve vodním slalomu. Dvaadvacetiletý vicemistr světa z Prahy 2013 navázal na sobotní zlato Kateřiny Kudějové a Češi tak v Lee Valley ovládli obě kategorie K1. Třetí českou individuální medaili vybojovala kanoistka Kateřina Hošková, jež dojela v této neolympijské kategorii druhá.

Dvě zlata a jedno stříbro znamenají pro český vodní slalom nejúspěšnější
šampionát z hlediska individuálních medailí od roku 1969, kdy na MS v Bourgu měl český tým bez závodů v hlídkách dvě zlata, stříbro a čtyři bronzy. Dvě zlaté individuální medaile vybojovali čeští slalomáři naposledy na MS v Seu v roce 1999.

Dvojnásobný mistr Evropy Prskavec předvedl ve finále agresivní jízdu na hranici rizika, ale dokázal sjet londýnský kanál bez jediného šťouchu. Porazil díky tomu o 44 setin Poláka Mateusze Polaczyka, jenž s dvousekundovou penalizací skončil druhý. Třetí místo obsadil s odstupem tří sekund za Prskavcem Američan Michal Smolen.

"Je to super. Slíbil jsem, že ve finále jedu hranu, že to odpálím, jak umím. V půlce trati jsem tušil, že je to dobré, ale tak nějak jsem si říkal, že to buď pojistím, nebo odjistím. A samozřejmě jsem to odjistil. To prostě nešlo. Jel jsem do toho naplno," povídal nadšeně čerstvý mistr světa.

Největší úspěchy Jiřího Prskavce:

MS: 2015 (Londýn) - zlato K1; 2013 (Praha) - stříbro K1; 2014 (Deeep Creek - stříbro 3xK1

ME: 2013 (Krakov) - zlato K1 a 3xK1; 2014 (Vídeň) - zlato K1; 2011 (La Seu d'Urgell) - bronz K1

Prý celou dobru tušil, že to bude dobré. Prý i kvůli tomu, že jeho otec a trenér Jiří Prskavec v Anglii před dvaceti lety vybojoval na MS bronzovou medaili. "Kvůli tomu, že jsem tady jezdil dobře a také kvůli tomu, že jsem tady měl rodinu," připomněl zhruba deset příbuzných z Čech. "Opravdu jsem si věřil a jsem strašně rád, že to takhle vyšlo," uvedl.

Díky vítězství má Prskavec velký náskok v domácí nominaci na olympijské hry do Ria, neboť získal pět bonusových bodů. "Já to ale nestavím jako první nominační závod do Ria, jsem letos nejlepší na světě a to je důvod, proč jsem sem jel," oznámil. "Že příští rok bude nějaká nominace do Ria, to mě nezajímá, to v tuhle chvíli nechci řešit. Chci si užít to, že jsem mistr světa," dodal.

Druhý Čech ve finále Ondřej Tunka skončil s padesátisekundovou penalizací devátý. Bez ní by nejrychlejšímu muži semifinále stačil čas na sedmou pozici. Do finále se neprobojoval stříbrný olympijský medailista na tomto kanálu a mistr světa z Prahy Vavřinec Hradilek, jenž v semifinále obsadil především kvůli třem šťouchům 16. pozici. 

přehrát video
Česko se na MS ve vodním slalomu stalo nejúspěšnější zemí

Mistryně světa z roku 2011 a čtvrtá žena z loňského MS Hošková ve finále měla jeden dotyk branky, ale k titulu by jí nestačila ani čistá jízda. Na bezchybnou Australanku Jessicu Foxovou, jež obhájila titul z předešlých dvou šampionátů, ztratila téměř pět sekund. Třetí skončila Španělka Nuria Vilarrublaová, jež za teprve jednadvacetiletou Australankou zaostala už o osm sekund. Tereza Fišerová obsadila 15. místo v semifinále.

"Hned nahoře mi nevyšel průjezd sedmičkou do osmičky protivodou, tam jsem se úplně zastavila. Pak jsem 'šťouchla', tak jsem si říkala, že to snad ne," uvedla Hošková. I proto sáhla k riziku a poslední povodnou branku jela napřímo místo na jistotu. "Vůbec nechápu, jak to mohlo vyjít, protože v tréninku jsem se tady v tom válci strašně trápila, topila jsem se tam a teď jsem to zajela úplně neuvěřitelně," radovala se. "Zlatá by byla samozřejmě super, ale Jessica (Foxová) je pořád ještě trošku někde jinde. Takže to beru tak, že být druhá na světě je v podstatě jako vyhrát," řekla. 

Mužskou kategorii C1 vyhrál při české neúčasti ve finále Brit David Florence a stal se potřetí mistrem světa. K zisku medaile byla potřeba čistá jízda. Florence, mistr světa z Prahy 2013 mezi singlkanoisty i deblíři, porazil o pouhé čtyři setiny sekundy Benjamina Savšeka. Slovinec byl druhý i loni v Marylandu. Bronz nečekaně získal další domácí kanoista Ryan Westley. Bez medaile zůstalo trio favorizovaných Slováků, nejlepší byl pátý Alexander Slafkovský.

Českým kanoistům nevyšla semifinálová jízda a do medailových bojů nepostoupili. Nejlepší z tria Michal Jáně byl patnáctý a získal tak účastnické místo na OH v Riu de Janeiro, což se české výpravě v Londýně povedlo ve všech kategoriích. Tomáš Rak byl šestadvacátý a pátý muž z OH na tomto kanálu Stanislav Ježek po padesátisekundové penalizaci obsadil poslední třicáté místo.

Výsledky mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně

Muži

K11. Prskavec (ČR) 88,99 (0), 2. Polaczyk (Pol.) -0,44 (2), 3. Smolen (USA) -3,02 (0), ...9. Tunka -56,70 (50), v semifinále 16. Hradilek (oba ČR).
C1: 1. Florence (Brit.) 94,32 (0), 2. Savšek (Slovin.) -0,04 (0), 3. Westley (Brit.) -2,01 (0), ...v semifinále 15. M. Jáně, 26. Rak, 30. Ježek (všichni ČR).

Ženy

C1: 1. Foxová (Austr.) 113,51 (0), 2. Hošková (ČR) -4,91 (2), 3. Vilarrublaová (Šp.) -8,04 (4), ...v semifinále 15. Fišerová (ČR)

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.