ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Ze stínu Hilgertové. Kudějová uspěla, ale na Rio ještě nemyslí

Velikost textu:

Londýn - Kateřina Kudějová je nástupkyní legendární Štěpánky Hilgertové. Roky se o totéž pokoušelo několik reprezentantek, ale až pětadvacetileté kajakářce se to letos podařilo. Na olympijské trati v Londýně se nečekaně stala mistryní světa a udělala velký krok k účasti na Hrách v Riu. Hilgertové tak může překazit snahu o účast na sedmé olympiádě.

Kateřina Kudějová
Kateřina Kudějová

Kudějová už roky vystrkovala růžky. Je dvojnásobnou mistryní světa do 23 let, mistryní Evropy mezi juniorkami i do 23 let, ale letos se poprvé začala prosazovat i na seniorských akcích. Na květnovém ME skončila třetí a v Londýně hvězda zazářila naplno. Vítězství jí přineslo i bonusové body do domácí nominace, v níž se za rok na jaře rozhodne, kdo pojede do Ria. Kudějová nyní vede 5:1. "V té naší nominaci jsou čtyři body hodně. Já jsem rozhodně spokojená," řekla.

Za posledních 25 let se v českém vodním slalomu nenašla kajakářka, která by Hilgertovou zastínila. A také Kudějová byla zprvu v zákrytu. "Chápu to, vyhrála dvakrát olympiádu a je neuvěřitelná, že ještě pádluje," uvedla Kudějová. Život ve stínu ji ale nebavil. "Raději by byla víc středem pozornosti," všiml si její kouč Prskavec. Dnes ze stínu vystoupila a za rok může postupem na OH ukončit Hilgertové kariéru.

"Náskok sice mám, což je super, ale tohle není všechno. Většinou jsem v poslední době byla na mezinárodních akcích před Štěpánkou, ale co se týče nominace, to je jiná disciplína," upozornila Kudějová. Hilgertová má zkušenosti, v českém týmu je nepřetržitě od roku 1988. Kudějová se narodila o dva roky později. A na OH pojede pouze jedna. "Já pojedu olympijskou nominaci podruhé, Štěpánka posedmé a ví, jak se má k tomu postavit," podotkla Kudějová.

přehrát video
Sestřih závodu kajakářek na MS

Loni byla psychicky dole a neměla daleko k rozchodu s koučem Prskavcem. Trenér totiž prosazuje dřinu, zatímco ona chce mít i jiný život než jen ten u vody. Má raději víc volna. "Loni jsem byla znechucená, zastavila jsem se výkonnostně. Věděla jsem, že ty závody nejsem schopna dotáhnout do konce, i když na to mám," vzpomínala.

Oba trochu ze svých požadavků ustoupili a letos to nese ovoce. "Já jsem si myslela, že se letos ani nenominuju do týmu, protože jsem se v zimě hodně učila a moc jsem netrénovala. Pak jsem nominaci vyhrála a zlomilo se to. Nevím, jak se to stalo, teď je to super," líčila Kudějová. "Kouč na mě letos vůbec netlačil, trénovala jsem, když jsem potřebovala. Když jsem věděla, že to je zbytečné, dala jsem si volno a učila se. A takhle to fungovalo."

Možná má ještě jeden recept na úspěch - nachlazení. Na letošním ME byla nemocná a zdravotní potíže ji potkaly i v Londýně. "Včera jsem se ani nešla kouknout na předjízdu, protože mi nebylo nejlépe," prozradila rodačka z Prahy. "A když se to dozvěděl trenér, říkal, že bychom té klimatizaci ještě měli přidat," usmívala se.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.