ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Šampionka Knapková: Skifu teď mám dost, ale jsem za povedný závod ráda

Velikost textu:
aktualizováno 31. 5. 2015 16:40

Poznaň - Skifařka Miroslava Knapková proměnila i svůj osmý start na mistrovství Evropy v medaili. Olympijská vítězka z Londýna ovládla šampionát v Poznani a získala pátý titul. Od roku 2007, kdy bylo veslařské mistrovství Evropy obnoveno, vybojovala pět zlatých a tři stříbrné medaile. "Jsem hodně spokojená a moc ráda, že se mi závod takhle povedl," řekla Knapková. 

Skifařka Miroslava Knapková se v Poznani stala popáté v kariéře evropskou šampionkou ve veslování
Skifařka Miroslava Knapková se v Poznani stala popáté v kariéře evropskou šampionkou ve veslování

"V průběhu to vypadalo všelijak. Některé holky mi odjely, hlavně v první polovině. Měla jsem ale hodně sil na závěr, jen jsem nevěděla, jak budou v závěru vypadat podmínky, protože se tady hodně mění počasí. Nevěděla jsem, jestli tam nebudou v poslední pětistovce velké vlny," uvedla.

Svěřenkyně trenéra Tomáš Kacovského byla v první polovině trati až pátá, na mezičase 1500 metrů již třetí a ve finiši se posunula do čela. Druhou Jeannine Gmelinovou ze Švýcarska nakonec porazila o téměř dvě sekundy. "Naštěstí v závěru to nebylo děsivé, takže jsem si mohla zajet taktiku, jakou jsem chtěla. Nevím ale, jestli můžu říct, že jsem to měla úplně pod kontrolou," řekla Knapková se smíchem.

Závodu dlouho dominovala Dánka Fie Udby Erichsenová, která ale nakonec úplně odpadla a dojela s odstupem až šestá. "Nevěděla jsem přesně, kdo tam vepředu je. Myslela jsem si, že je to Běloruska (Kuchtová), která takhle jela na Bledu. Ono je to ale zrádné. Při podobném počasí to hodně lidí zkouší tak, že to napálí. Hlavně v první polovině, kde se dá slušně veslovat," řekla Knapková. Erichsenová si podobnou taktikou dojela na olympiádě v Londýně pro stříbrnou medaili.

Knapková již dopředu avizovala, že se chce zaměřit na správnou závodní frekvenci, se kterou nebyla spokojená na nedávném Světovém poháru v Bledu. "Chtěla jsem jet frekvencí kolem třiceti, to byl hlavní úkol," uvedla. Rodačka z Brna postoupila do finále přímo z páteční rozjížďky, díky čemuž ušetřila síly. "To mi hodně pomohlo. V sobotu hodně foukalo a byly velké vlny, takže jsem byla ráda, že nemusím závodit a lidově řečeno se v tom plácat," řekla.

Mistryně světa z roku 2011 bude nyní trénovat doma, podle plánu vynechá druhý závod Světového poháru v italském Varese v polovině června. Příští týden se ale představí na pražských Primátorkách. Nepojede ve skifu, ale usedne do osmiveslice Slavie. "Skifu jsme teď měla dost. Když mám příležitost, tak si ráda zazávodím ve větší posádce. Člověk chytne jiný rytmus, má to švih," dodala Knapková.

Knapková prolomila smůlu až po třicítce a zlato má také z MS a OH

Miroslava Knapková

 • Datum a místo narození: 19. září 1980, Brno
 • Výška a váha: 181 cm, 69 kg
 • Klub/trenér: Slavia Praha/Tomáš Kacovský
 • Největší úspěchy: olympijská vítězka, mistryně světa, pětinásobná mistryně Evropy, dvojnásobná celková vítězka Světového poháru - OH: 2012 (Londýn) - zlato - MS: 2011 (Bled) - zlato, 2005 (Gifu) a 2006 (Eton) - stříbro, 2009 (Poznaň) a Čchungdžu (2013) - bronz - ME: 2008 (Atény), 2011 (Plovdiv), Sevilla (2013), Bělehrad (2014) a Poznaň (2015) - zlato, 2007 (Poznaň), 2009 (Brest) a 2010 (Montemor) - stříbro Ocenění: 5x vítězka domácí ankety Posádka roku o nejlepšího veslaře (2005-06, 2009, 2011-12)
 • Ostatní: dlouhodobě jedna z nejlepších světových skifařek, na velkých akcích se jí i kvůli různým zdravotním problémům řadu let držela smůla; s veslováním začala až v 19 letech, předtím se závodně věnovala atletice a běhu na lyžích; oba její rodiče byli veslařskými reprezentanty, otec Miroslav je účastníkem dvou olympijských finále na dvojce bez kormidelníka; na velkých závodech debutovala 10. místem na MS 2001; čekání na velké zlato ukončila triumfem na světovém šampionátu ve Slovinsku v roce 2011; při prvních dvou olympijských účastech byla v Aténách 2004 čtvrtá a v Pekingu 2008 pátá (navíc šestá s Gabrielou Vařekovou ve dvojskifu, kde ve finále zaskočila za nemocnou Jitku Antošovou), v Londýně si vyjela zlato; jako své koníčky uvádí sport, cestování, film a divadlo.
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.